Powódź tysiąclecia we Wrocławiu. Tak wielka woda zalała miasto w 1997 r. [ZDJĘCIA]

2022-10-13 9:18

Serial "Wielka woda" na platformie Netflix, czyli sześcioodcinkowy dramat katastroficzny, inspirowany wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i jego okolice w 1997 roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród widzów. W produkcji pojawiły zarówno prawdziwe wydarzenia, jak i te fikcyjne. U wielu wrocławian powróciły wspomnienia tej katastrofy. Sprawdźcie poniżej zdjęcia, jak wyglądał wtedy Wrocław.

Trudna sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku w wakacje 1997 r. poskutkowała tragiczną w skutkach powodzią we Wrocławiu i okolicach. Zarówno Odra, jak i inne rzeki,  wdarły się do miasta, a wrocławianie musieli sobie poradzić z żywiołem. Wspomnienia z tego okresu przywołał też serial na Netflixie "Wielka Woda".

Szacuje się, że mieszkańcy Wrocławia podczas powodzi tysiąclecia napełnili nawet pół miliona worków z piaskiem. Pomagali też sobie nawzajem w przetransportowaniu się z miejsca na miejsce, przekazywali sobie ważne informacje, a także żywność.

Po powodzi zespół Hey wydał piosenkę, która do dziś utrwalona jest w pamięci Polaków – pięć wersji tego utworu znalazło się na płycie-cegiełce na rzecz ofiar powodzi.

Straty finansowe, jakie poniósł Wrocław, wyceniano na blisko 700 milionów złotych.

W wyniku powodzi zginęło pięćdziesiąt sześć osób, a czterdzieści tysięcy straciło dorobek swojego życia.

ZOBACZCIE PONIŻEJ W GALERII ARCHIWALNE ZDJĘCIA:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE