Powiat trzebnicki: Rok skończyli na minusie, ale dostali absolutorium

2020-06-29 20:23 Sebastian Stelmach
Zarząd Powiatu Trzebnickiego kierowany przez starostę Małgorzatę Matusiak otrzymał absolutorium za pierwszy w pełni autorski budżet
Autor: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy / screen Zarząd Powiatu Trzebnickiego kierowany przez starostę Małgorzatę Matusiak otrzymał absolutorium za pierwszy w pełni autorski budżet

3 miliony deficytu, to wynik finansowy powiatu trzebnickiego za miniony 2019 rok. Powiat wypracował 90,5 mln dochodów a wydał 93,5 mln zł. Mimo deficytu zarząd powiatu otrzymał w poniedziałek 29 czerwca absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu radni udzielili absolutorium zarządowi powiatu, za pierwszy w pełni autorski budżet. Przypomnijmy, że od wyborów samorządowych w 2018 r. w powiecie trzebnickim władzę sprawuje Koalicja Obywatelska wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Budżet za 2019 r. zamknął się w kwocie dochodów wynoszącej 90,5 mln zł, wydatków na poziomie 93,5 mln zł, deficytu w kwocie 3 mln zł i ogólnego zadłużenia powiatu na poziomie 30 mln zł.

Wykonanie ubiegłorocznego budżetu poparł m.in. przewodniczący Rady Powiatu Robert Adach z Koalicji Obywatelskiej.

- Poparłem zarząd ze względu na to, że po pierwsze powiat wrócił do sprawiedliwego inwestowania w każdej z tworzących go gmin. Po drugie, zarządowi powiatu udaje się pozyskiwać znaczące unijne fundusze. A po trzecie, zarząd trzyma w ryzach zadłużenie powiatu które oscyluje w granicach 30 milionów - uzasadniał radny Adach.

Zdaniem Piotra Okuniewicza z PiS-u, w budżecie zabrakło zrównoważonego rozwoju.

- Wbrew zapowiedziom, że będzie to zrównoważony budżet w stosunku do poszczególnych gmin to tego nie ma. Pieniądze są pompowane w gminę Żmigród i gminę Prusice, a brakuje ich w gminie Zawonia i w gminie Trzebnica - uzasadniał radny.

Mimo tych wątpliwości zarząd uzyskał absolutorium. "Za" zagłosowało 12 radnych z Koalicji Obywatelskiej i PSL-u, a także Stanisław Maciejewski z PiS-u.

Frekwencja w wyborach w województwie dolnośląskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.