Ponad milion maseczek i 13 tys. litrów płynu do dezynfekcji - Wrocław podsumowuje pandemię

2020-06-05 13:34
Prezydent Jacek Sutryk
Autor: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, facebook.com

Wrocław podsumowuje dotychczasowe działania podczas epidemii. Wraz z ostatnim etapem odmrażania gospodarki, prezydent Jacek Sutryk żegna się z codziennymi raportami na facebooku i dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie.

Wrocław na przeciwdziałanie COVID-19, jak dotąd, przeznaczył ponad 20 mln zł. 

- Ponad 5 mln zł przeznaczyliśmy na pomoc wrocławskim szpitalom. Kupiliśmy respiratory, testy, kombinezony, środki ochrony, a nawet 2 ambulanse. To wszystko zostanie i będzie dalej nam służyć -  mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i dziękuję pracownikom miejskim np. za to, że 3500 razy odkażali przyciski sygnalizacji i strażnikom miejskim za kontrole oraz interwencje wykonane 14 tys. razy. 

Prezydent podsumował szczegółowo działania miasta w czasie pandemii i podziękował pracownikom oraz wolontariuszom podczas ostatniego raportu na żywo na swoim facebooku. Wraz z ostatnim etapem odmrażania gospodarki, znikają także codzienne raporty Jacka Sutryka. Prezydenta podczas tych 74 spotkań obejrzało 12 mln widzów. 

Jak miasto dbało o bezpieczeństwo Wrocławian podczas pandemii?

 • zostało wydanych ponad milion maseczek
 • 13,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji
 • ponad 17 tys. wydanych okularów i przyłbic ochronnych
 • ponad 610 tys. rękawic ochronnych 
 • ponad 16 tys. kombinezonów/ubrań/fartuchów 
 • powstał mobilny punkt pobrań próbek do testów na stadionie miejskim. Zakupiono ponad 700 testów dla "białego personelu": ratowników, salowych, pielęgniarek oraz lekarzy
 • szkołom i przedszkolom żłobkom dostarczono ponad 3,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji, ponad 150 tysięcy maseczek i kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju rękawiczek i odzieży
 • przez cały okres pandemii regularnie było dezynfekowanych 700 przystanków, w sumie 6,5 tys. dezynfekcji, do których zużyto 810 litrów płynu
 • odkażane były parkometry - każdego dnia  minimum 2 razy dziennie, na co zostało zużyte 145 litrów płynu
 • ponad 3500 razy odkażono przyciski sygnalizacji na skrzyżowaniach
 • Ekosystem mył i dezynfekował prawie 7000 koszy na śmieci

A psychologowie z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego odebrali 7 tys telefonów. 

 - dostarczyliśmy niemal 17 tysięcy posiłków i paczek żywnościowych dla wrocławskich rodzin, seniorów, osób samotnych, z niepełnosprawnością, czy dzieci, które do tej pory korzystały z posiłków w szkołach. To działania MOPS, Aquaparku i WCRS-u. - podsumowuje Jacek Sutryk. 

Niestety pandemia to również straty dla miasta. Sprzedaż biletów MPK spadła o 90%,  tym samym mamy na minusie 60 milionów zł. 

A my przypominamy, że mimo podsumowania, zagrożenie związane z COVID-19 jest wciąż aktualne i należy zachować ostrożność. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE