Ponad 600 masek dla szpitala na Chałubińskiego! Ogromna pomoc wrocławian

2020-03-24 12:00

Wrocławianie żywo zareagowali na nasz apel o tym, że w szpitalu na Chałubińskiego, w I Klinice Ginekologii i Położnictwa, zaczyna brakować masek. O maseczki chirurgiczne prosiła też na swoim Facebooku lekarka z tej kliniki, Magdalena Makowska-Donajska. W efekcie do szpitala trafiło łącznie 600 masek - zarówno od osób prywatnych, w tym dawnych pacjentek, jak również od firm.

- W ciągu sześciu godzin od opublikowania posta i artykułu otrzymaliśmy 400 maseczek chirurgicznych. Po weekendzie liczba wzrosła do 600, dodatkowo dotarł do nas 60 maseczek bawełnianych, wielokrotnego użytku - mówi Magdalena Makowska-Donajska, rezydentka ze szpitala przy ul. Chałubińskiego 3.

Przypomnijmy, tekst o niewielkich ilościach maseczek opublikowaliśmy w piątek (20 marca).

- Byliśmy bardzo mile zaskoczeni tak wielką pomocą. Były to maseczki zarówno od firm, jak i osób prywatnych – dodaje lekarka. - Ponadto część z osób poświęciła swój czas, by takie maseczki uszyć, to niezwykle budujące. Nie wszystkie maseczki jesteśmy w stanie wykorzystać na bloku operacyjnym z uwagi na ściśle określone wymogi sanitarne, za to każda z masek stanowi dobrą barierę mechaniczną i przyda się do pracy na oddziale. Chcielibyśmy zabezpieczyć maseczkami wszystkie pacjentki przebywające aktualnie w klinice.

Dlatego zbiórka masek nadal trwa. - Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu grup szyjących maseczki wielorazowe i ich zaangażowania w niesioną pomoc. Maski te w większości przypadków są dwuwarstwowe, z możliwością założenia filtra między nimi - mówi dalej Makowska-Donajska. - Za wszystkie otrzymane maski jesteśmy bardzo wdzięczni. Taki gest daje nam poczucie, że nasza praca ma sens. Kiedy to my poprosiliśmy o pomoc, otrzymaliśmy ją natychmiastowo od pacjentek, mieszkańców Wrocławia i okolic. Dziękujemy!

W trakcie weekendu do szpitala zgłosili się również ochotnicy wykonujący przyłbice.

- Takie przyłbice osłaniają całą twarz. W połączeniu z maseczką, dobrze chronią oczy i skórę przed transmisją zakaźnego aerozolu, również w trakcie badania ginekologicznego - wyjaśnia Magdalena Makowska-Donajska.

My też dziękujemy za tak szeroką reakcję na nasz apel. Cieszymy się, że udało się zebrać tyle maseczek potrzebnych lekarzom we Wrocławiu.

Sonda
Jak bardzo boisz się zakażeniem koronawirusem?
Koronawirus instrukcja postępowania