Pociągiem z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność!

2022-06-07 12:03
Pociągiem z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność!
Autor: pixabay.com Pociągiem z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność!

12 czerwca znów pojadą pociągi z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Będzie to nowa rzeczywistość dla kierowców i pieszych, a nawet utrudnienie, gdy zapomnimy o przepisach. Jak się okazuje 99% tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowych powodują kierowcy, którzy nie zachowali ostrożności. Do 30% z nich przyczyniają się ci zawodowi. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Długa historia, dotycząca oddania linii kolejowej do użytku na trasie z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę dobiega końca. Początkowo po zrewitalizowanym przez spółkę PKP PLK odcinku pociągi miały jeździć już w grudniu 2020 roku. Później wyznaczono grudzień 2021, ale i w tym terminie nie udało się odebrać inwestycji. Mowa była też o marcu 2022 - tutaj też nie wyszło. W końcu jednak udało się, a ostatecznie pociągi pojadą tamtędy już niedługo, bo 12 czerwca br.

- Na trasie z Wrocławia do Świdnicy podstawowe prace zostały zrobione. Wykonawca kończy te związane z wyposażeniem peronów, czy sprawdzaniem między innymi: oznakowania, zasilania na przejazdach kolejowo-drogowych. Priorytetem przy przywracaniu ruchu na odcinkach, gdzie pociągi od lat nie jeździły jest zapewnienie bezpieczeństwa. Ważne są urządzenia sterowania, czyli kilometry kabli, urządzenia wyświetlające sygnały i komunikacja między maszynistami a dyżurnymi ruchu. To również podlega teraz testom - podkreśla Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych.

Przypomnijmy, że we Wrocławiu trasa będzie się krzyżować z takimi ulicami jak: Zwycięska, Bardzka, czy Ołtaszyńską, co z pewnością w pierwszych tygodniach po uruchomieniu trasy może tworzyć zamieszanie drogowe w tamtym rejonie.

- Zwracamy uwagę kierowcom na to, że na odcinkach, na których pociągi towarowe jeździły od czasu do czasu i robiły to wolno, teraz będzie kursowało aż kilkadziesiąt składów, poruszających się ze zdecydowanie większą szybkością. Oczywiście nie stanowi to żadnego niebezpieczeństwa jeśli każdy z nas będzie przestrzegał przepisów – tak jak na każdym innym skrzyżowaniu – dodaje rzecznik.

12 czerwca - powrót pociągów Wrocław-Świdnica-Sobótka. PKP przypomina o bezpieczeństwie

Ruch kolejowy Wrocław-Świdnica-Sobótka powróci w połowie czerwca, dlatego już teraz PKP rozpoczęło akcje informujące o tym fakcie. Do wrocławskich parafii trafiły pisma z tą wiadomością, a w najbliższych dniach dostaną je również te ze Świdnicy. Dodatkowo mieszkańcy otrzymają ulotki. Spółka prowadzi także kampanię - ''Bezpieczny przejazd''. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem - ,,Zostań ambasadorem bezpieczeństwa’’. Ma ona zachęcać nie tylko samych kierowców do ostrożności, ale i tych, którzy z nimi podróżują – aby przypominali im o obowiązujących zasadach.

A gdy pociągi wyjadą, pamiętajmy, że każdy przejazd oznaczony został żółtą naklejką. Na niej znajdziemy jego indywidualny numer, numer 112 i na dole - do służb technicznych.

- Gdyby wydarzyła się sytuacja zagrażająca życiu na przykład samochód zgasłby nam na przejeździe, wówczas dzwonimy na numer 112. Następnie podajemy indywidualny numer przejazdu, a operator w ten sposób może szybko skontaktować się z kolejarzami. To daje możliwość szybkiego wstrzymania lub ograniczenia ruchu na danej trasie – tłumaczy Mirosław Siemieniec.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE