Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru powstanie na Dolnym Śląsku. Kiedy będzie można zatankować?

i

Autor: usplash.com

Dolny Śląsk

Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru powstanie na Dolnym Śląsku. Kiedy będzie można zatankować?

2023-08-24 11:06

Na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru z własnym źródłem wytwarzania wodoru. Stacja, której koszt wyniesie 28 milionów złotych ma zostać otwarta na początku 2025 roku, a tankować na niej będą mogły pojazdy różnego typu, w tym samochody osobowe i autobusy.

To ma być pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru, która będzie miała własne źródło wytwarzania wodoru – nie trzeba będzie go transportować z innych miejsc. Stacja, która zostanie wybudowana w Gaju Oławskim pod Oławą będzie wyposażona w 3 dystrybutory posiadające po 1 punkt tankowania.

- Jeden o ciśnieniu 700 bar i dwa o ciśnieniu 350 bar, co pozwoli na tankowanie pojazdów różnego typu (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, wózki widłowe, itp.) - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakładana maksymalna dzienna możliwość tankowania wodoru w stacji to 1 200 kg/dzień.

Budowa stacji tankowania wodoru pochłonie 28 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów złotych na inwestycję przekaże NFGŚiGW. Umowę w sprawie budowy stacji Fundusz podpisał z firmą Promet-Plast, która jest inwestorem.

Paliwo wodorowe to przyszłość?

- Stajemy w obliczu kluczowego wyzwania, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a równocześnie potrzeby zapewnienia powszechnego dostępu do infrastruktury tankowania paliw alternatywnych. Dlatego też powstał program "Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. Chcemy, aby w całej Polsce powstawały kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru. Poprzez wsparcie, określone w warunkach programu, możliwa jest budowa takich stacji wodorowych, jak ta w Gaju Oławskim – powiedział podczas podpisania umowy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Inwestor realizuje obecnie rozbudowę zakładu o część związaną z produkcją, magazynowaniem oraz przetwarzaniem wodoru. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 31 marca 2025 roku. Wówczas na nowoczesnej i ekologicznej stacji będą mogły zatankować pierwsze samochody i autobusy.

Ogólnodostępne stacje tankowania wodoru planowane są także w innych miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu. Paliwo wodorowe to przyszłość - spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, dzięki temu nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Primark we Wrocławiu oficjalnie otwarty! Kolejki do sklepu od samego rana

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE