Dolny Śląsk

Oto najkrótsze nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku. Znacie je?

2024-02-19 15:03

Z reguły najchętniej komentujemy najśmieszniejsze lub najdłuższe nazwy miejscowości. Są jednak regiony, w których nazwa miejscowości ma tylko trzy litery. Sprawdzamy, jakie są „najkrótsze” wsie i miasta województwa dolnośląskiego. Niektóre nazwy mogą zaskoczyć.

W województwie dolnośląskim są 93 miasta i ponad 2300 wsi. Wśród tych miejscowości są takie, których nazwy mogą rozśmieszyć nie jednego. To np. Wielka Lipa, Wińsko, Stolec, czy Dziadowa Kłoda. Są też bardzo długie nazwy, takie jak Warmątowice Sienkiewiczowskie. My postanowiliśmy również sprawdzić, jakie są najkrótsze nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku.

Najkrótsze nazwy miejscowości w województwie dolnośląskim

Polskim rekordem pod względem najkrótszej nazwy miejscowości jest Oś znajdująca się na terenie gminy Laskowice Wielkie w województwie opolskim. Co ciekawe na świecie są też miejscowości, które mają nawet tylko jedną literę. To np. Y na północy Francji, czy wsie o nazwie Å w Norwegii.

W województwie dolnośląskim są nazwy miejscowości, które mają tylko po trzy litery. Spośród kilku tysięcy nazw wybraliśmy 10 krótkich nazw. Na liście są trzy "najkrótsze" wsie Dolnego Śląska oraz dwa miasta, w których nazwie są tylko cztery znaki. Zastanawiacie się, o których mowa? Sprawdźcie w galerii.

Oto najkrótsze nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku. Niektóre mają tylko po trzy litery

Dolny Śląsk: Policyjny pościg za 20-letnim kierowcą BMW