Bon turystyczny

i

Autor: www.pixabay.com Bon turystyczny

Ostatni moment na pobranie bonu turystycznego. Ponad 47 tysięcy nadal niewykorzystanych na Dolnym Śląsku

2023-03-13 13:22

To ostatnie dni, aby wykorzystać bon turystyczny. Choć program cieszył się dużą popularnością, wciąż ponad 45 tysięcy bonów na Dolnym Śląsku nie zostało wykorzystanych. 31 marca to ostateczna data na pobranie bonu, który uprawnia do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Warto pamiętać, że bonem można opłacić wypoczynek zaplanowany nawet po tej dacie.

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r.

Bon turystyczny 2023. Do kiedy można wykorzystać?

- W całej Polsce z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych. Tylko w naszym regionie nadal ponad 45 tysięcy bonów pozostaje nieaktywowanych – a czasu na to już niewiele – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Bon trzeba przed 31 marca pobrać a wykorzystać można także po tej dacie.

  • Uprawnionych do pobrania bonu jest na Dolnym Śląsku 321 310 osób
  • Pobranych z tego do tej pory zostało 275 412 bonów
  • Nieaktywne bony na Dolnym Śląsku 47 898

Kto może skorzystać z bonu turystycznego i gdzie go można wykorzystać ?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Bon turystyczny 2023. Jak pobrać wniosek?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym. Totalna nieodpowiedzialność kierowców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE