Olga Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego

2021-09-24 13:41
Olga Tokarczuk
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego – tak zdecydował w środę senat uczelni. Uroczystość nadania tytułu noblistce odbędzie się 15 listopada.

O przyznaniu tytułu doktora honoris causa Oldze Tokarczuk Uniwersytet Wrocławski poinformował w czwartek na swojej stronie internetowej. Uchwałę w tej sprawie senat uczelni podjął podczas posiedzenia 22 września, po zapoznaniu się z wnioskiem i recenzjami przygotowanymi przez prof. dr hab. Bogumiłę Kaniewską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. dr hab. Annę Łebkowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dzisiaj swoje zadowolenie z przyznania tytułu polska noblistka wyraziła na Facebooku. 

W recenzji dorobku noblistki prof. Kaniewska podkreśliła, że „literackość Olgi Tokarczuk to po pierwsze świadomość formy, odpowiedzialności za językowe tworzywo”. „Tradycja w jej tekstach jest wyraźnie przywoływana i równocześnie kwestionowana, co staje się źródłem wieloznaczności i polifoniczności przekazu. Ta najbardziej współczesna ze współczesnych autorek, wyprzedzająca własny czas, nieprawdopodobnie czuła na każde drgnienie aktualności, swą rozmowę z czytelnikiem opiera na kulturowej pamięci, odwołaniu do zapoznanych fragmentów dziejów świata, sprawdzaniu konwencji, która pod jej piórem odzyskuje świeżość” – napisała profesor.

Z kolei prof. Anna Łepkowska wskazała, że „sposób, w jaki pisarka kreuje w swoich powieściach zasadę współodczuwania i czułości przeciwstawiając się opresywnej dominacji, poddając zarazem literackiej analizie kwestie granic poznania, nie ma sobie równych”. „Kształtowanie literatury w kręgu takich właśnie wartości dowodzi odwagi (…). Przede wszystkim towarzyszy jej wiara w moc literatury i swoją twórczością wiarę tę u czytelników rozbudza i wzmacnia” – czytamy w recenzji.

Raport z Anteny 24.09
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE