Obwodnica Trzebnicy coraz bliżej? Minister zatwierdził plan inwestycyjny

2020-07-10 14:05 Sebastian Stelmach
Obwodnica zmniejszy ruch w mieście. Tranzyt ominie Nowy Dwór i Trzebnicę kierując się bezpośrednio na DK 15
Autor: Sebastian Stelmach Obwodnica zmniejszy ruch w mieście. Tranzyt ominie Nowy Dwór i Trzebnicę kierując się bezpośrednio na DK 15

Plan inwestycyjny dla obwodnicy Trzebnicy gotowy. Łącznik drogi krajowej nr 15 ze "starą" drogą krajową nr 5 ma powstać do 2027 r. Nowa droga o długości 1,5 kilometra umożliwi tranzyt dla pojazdów jadących od strony Milicza i Krotoszyna do Wrocławia.

Powstaną dwie obwodnice

- W ciągu drogi krajowej nr 15 powstaną dwie obwodnice, tzw. mała obwodnica Trzebnicy i obwodnica Milicza, którą ujęto w programie stu obwodnic. Obie inwestycje będą realizowane w podobnym czasie. W okresie letnim planujemy ogłosić przetarg na projekt obwodnicy Milicza, a na przełomie roku przetarg na projekt obwodnicy Trzebnicy - mówi Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tranzyt ominie Trzebnicę

Nowa droga zmniejszy w ruch mieście, dodaje burmistrz Trzebnicy Marek Długozima.

- Wszyscy mieszkańcy z Milicza czy Krotoszyna, którzy wybierają się do Wrocławia przejeżdżają przez Trzebnicę. To generuje ponad 50% ruchu samochodowego w mieście. Obwodnica stanie się takim tranzytem dla samochodów ciężkich, ciężarówek i TIR-ów, które w ten sposób ominą miasto - mówi Marek Długozima.

Mieszkańcy czekają na obwodnicę

Osoby, z którymi rozmawialiśmy na temat planowanej inwestycji przyznają, że obwodnica miasta jest potrzebna.

- Obwodnica jest potrzebna bo usprawni ruch w mieście. W tej chwili przejazd przez Trzebnicę to jest to samo, co przejazd przez Wrocław, takie same korki - mówi pan Jerzy.

- Im więcej obwodnic tym lepiej, dlatego że ruch w mieście zostanie ograniczony, co będzie lepsze dla mieszkańców - dodaje pani Irena.

- Mieszkam pod Trzebnicą, do miasta przyjeżdżam tylko na zakupy i widzę, co się tu dzieje. Cały ruch idzie przez miasto, bo jest wszystko źle zrobione. Ta obwodnica z pewnością poprawi sytuację - przekonuje pan Henryk.

Projekt zakłada budowę obwodnicy, która połączy skrzyżowanie dróg z Trzebnicy do Sułowa i Milicza oraz dawną drogę nr 5 na wysokości Nowego Dworu.

- To będzie obwodnica jednojezdniowa o długości ok. 1,5 km. Zakładamy trzy skrzyżowania i jeden obiekt mostowy. Będzie to droga ruchu przyspieszonego, spełniająca wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Wzdłuż całej obwodnicy powstanie też ciąg pieszo-rowerowy - dodaje dyrektor Markowska z GDDKiA.

Dodajmy, że równolegle projektowana jest gruntowna przebudowa DK nr 15 na odcinku z Trzebnicy do Skoroszowa.

Jak oni jeżdżą?! Najlepsze akcje na drogach Opolszczyzny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.