Nowe restrykcje i zakazy. Co się zmieni? Co będzie zamknięte? Sprawdź, co wprowadza rząd

2020-10-23 11:35
Nowe restrykcje i zakazy. Co się zmieni? Co będzie zamknięte? Sprawdź, co wprowadza rząd
Autor: Pixabay.com Nowe restrykcje i zakazy. Co się zmieni? Co będzie zamknięte? Sprawdź, co wprowadza rząd

Nowe restrykcje i zakazy obowiązujące już od poniedziałku, 26 października. To już nie przelewki - politycy wprowadzają restrykcje, które można określić mianem drugiego, chociaż w wersji mini, lockdownu. Zobacz, co się zmieni i jakie restrykcje i zakazy wprowadza rząd. Co będzie zamknięte? Czy seniorzy zostaną w domach? Sprawdź.

Nowe restrykcje i zakazy zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od poniedziałku. Początkowo miały wejść w życie w sobotę, 24 października, ale konferencja prasowa premiera została przełożona z 22 października na 23 października. Co planuje rząd?

Nowe restrykcje i zakazy

Jakie nowe restrykcje i zakazy wprowadza rząd? Oto nowe restrykcje i zakazy, jakie będą nas obowiązywać:

 • cała Polska czerwoną strefą (od soboty, 24 października)
 • uczniowie klas 4-6 w trybie nauki zdalnej
 • w godz. 8.00 - 16.00 dzieci do lat 16 nie mogą przemieszczać się same (tylko pod opieką osób dorosłych)
 • zamknięcie na okres dwóch tygodni lokali gastronomicznych (restauracji, kawiarni, pubów i barów), możliwe dowożenie jedzenia na wynos
 • zakaz spotkań w dużych grupach (większych niż pięć osób), zakazowi nie podlegają pracownicy i rodziny
 • program Ochrona Seniorów, zakaz przemieszczania się dla osób starszych (pomoc ma dostarczać Korpus Wsparcia Seniorów, składający się z żołnierzy i harcerzy)
 • zamknięcie sanatoriów

Te nowe obostrzenia zostały już ogłoszone oficjalnie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział je na konferencji prasowej o godz. 11.00.

Nowe restrykcje i zakazy. Co będzie zamknięte?

Według prawdopodobnych scenariuszy nowe restrykcje i zakazy będą dotyczyć zamknięcia niektórych podmiotów gospodarczych. Najprawdopodobniej znów ucierpi branża gastronomiczna i rozrywkowa. Co będzie zamknięte?

 • restauracje i kawiarnie
 • puby i bary
 • sanatoria

Przypomnijmy, że wciąż zamknięte są siłownie, nie można też organizować koncertów. Dzisiaj przedstawiciele branży gastronomicznej zaplanowali protest we Wrocławiu. Rząd prawdopodobnie ogłosił dzisiaj także możliwe rekompensaty dla przedstawicieli tych branż, które najbardziej ucierpią w wyniku drugiego lockdownu.

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Nowe restrykcje i zakazy. Seniorzy zamknięci w domach?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że seniorzy powinni przez najbliższe tygodnie pozostać zamknięci w domach. Ten scenariusz jest jednak o tyle kontrowersyjny, że przy jego wdrożeniu w życie nasuwa się wiele pytań:

 • Kto dostarczy żywność osobom starszym i samotnym?
 • Co z opieką medyczną osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe (brak możliwości wizyty u lekarza)
 • Co z osobami po 65. roku życia, które wciąż są czynne zawodowo (zakaz pracy)?
 • Co z osobami starszymi posiadającymi psy?

Wprowadzenie takich restrykcji i zakazu wychodzenia z domu w przypadku seniorów będzie nastręczało wiele problemów. Dlatego premier jedynie apeluje, ale nie ma bezwzględnego zakazu wychodzenia z domu. Niemniej jednak premier zapowiedział, że w trybie natychmiastowym powstanie Korpus Wsparcia Seniorów. Osobom starszym będą pomagać żołnierze i harcerze. Szczegóły na temat tego, jak będzie działał Korpus Wsparcia Seniorów, niebawem.

Nowe restrykcje i zakazy. Cała Polska w czerwonej strefie?

Jednym z nowych zakazów będzie też zakaz organizowania wesel. A to dlatego, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że cała Polska będzie strefą czerwoną. Restrykcje obowiązujące w czerwonej strefie są jasne: nie ma możliwości organizowania ani wesel, ani styp.

Zobacz też: Cała Polska będzie czerwoną strefą! To już prawie pewne

Nowe restrykcje i zakazy. Zasady, o których trzeba pamiętać!

W dalszym ciągu są apele o przestrzeganie dotychczasowych najważniejszych zasad:

 • dystansu społecznego
 • noszenia maseczek

Dzisiaj, 23 października, ministerstwo zdrowia poinformowało o 13 632 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu doby. Liczba zakażonych dramatycznie rośnie. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 154 osoby: z powodu COVID-19  - 16 osób, z powodu chorób współistniejących - 137 osób.

Koronawirus instrukcja postępowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE