Od stycznia 2023 nowe miasta na mapie Polski. Zobacz, jak zmieni się mapa Dolnego Śląska

2022-12-07 15:21
Nowe miejscowości w województwie dolnośląskim od 2023. Zobacz pełną listę
Autor: pixabay.com

Zmiany nazw miejscowości na Dolnym Śląsku pojawią się od stycznia 2023 r. To pokłosie projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Sprawdźcie poniżej, które miejsca obejmą zmiany.

Nowe miasta w Polsce 2023

Rada Ministrów przyjęła w połowie roku rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - podkreślono w komunikacie.

W sumie regulacje obejmą ponad 2,6 mln ludzi z całego kraju. Jak zaznaczono w ocenie skutków regulacji projektu, "większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany".

W sumie od 1 stycznia przybędzie 15 nowych miast: Miękinia (woj. dolnośląskie), Jeżów (woj. łódzkie), Dąbrowice (woj. łódzkie), Rozprza (woj. łódzkie), Ujazd (woj. łódzkie), Książ Wielki (woj. małopolskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Latowicz (woj. mazowieckie), Bodzanów (woj. mazowieckie), Jastrząb (woj. mazowieckie), Jadów (woj. mazowieckie), Włodowice (woj. śląskie), Łopuszno (woj. świętokrzyskie), Piekoszów (woj. świętokrzyskie), Miasteczko Krajeńskie (woj. wielkopolskie).

Zmiany nazw miejscowości na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku pojawią się następujące zmiany.

W powiecie trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie, część wsi Uraz zwana Nizinami stanie się oddzielną wsią o nazwie Niziny. Fragment wsi Lubnowa określany jako Nowosielce – wsią Nowosielce. W powiecie wołowskim, gminie Wińsko, zmiana dotyczy Narokowa, która jest przysiółkiem wsi Piskorzyna. Od stycznia Naroków zostanie wsią o tej samej nazwie. Miękinia - wcześniej wieś - otrzyma prawa miejskie.

Dzwonów Dolny odłącza się od wsi Budziwojów. Zdecydowano o skróceniu nazwy nowej wsi i wybrał Dzwonów.

Krzysztof Jackowski mówi o zaginionej Iwonie Wieczorek
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE