Nowe miasto na Dolnym Śląsku? Tego chcą społecznicy z Sułowa koło Milicza! [AUDIO]

2020-02-21 15:08 Sebastian Stelmach
Sułów z lotu ptaka
Autor: Bartosz Jakubowski / Głos Milicza Sułów z lotu ptaka

Liczą na prestiż i większe pieniądze. Największa wioska w gminie Milicz - Sułów - chce zawalczyć o prawa miejskie. Pomysłodawcą akcji jest Towarzystwo Przyjaciół Sułowa, które przypomina, że Sułów przez kilkaset lat miał prawa miejskie, był także gminą.

- Chcemy odzyskać to, co nam zabrano - przekonuje Mirosław Niedbała z Towarzystwa Przyjaciół Sułowa.

- Pierwsze wzmianki o prawach targowych i miejskich dla Sułowa sięgają 1694 r. Mieliśmy je aż do 1945 r., gdy po wojnie prawa zostały nam zabrane. Nie chodzi nam o podział gminy Milicz i stworzenie nowej, tylko o odzyskanie praw miejskich przez Sułów. Jest to bowiem prestiż dla naszej miejscowości - przekonuje prezes TPS.

Mieszkańcy do pomysłu podchodzą z entuzjazmem.

- To wspaniały pomysł. Od zawsze mówiłem, że Sułów powinien być miastem. Komuniści rozwalili te prawa, a teraz może się nasz Sułów rozwinie - przekonuje jeden z mieszkańców. Wątpliwości ma jednak jedna z zapytanych kobiet: - To jest niepotrzebne w Sułowie. Jest piękna wioska, nic więcej nam nie potrzeba. Kolejna z mieszkanek jest zwolenniczką przywrócenia praw: - Mamy aptekę, bank, ośrodek zdrowia. Sułów na wioskę nie wygląda, to jest małe miasteczko - przekonuje.

Szanse na odzyskanie praw są spore, bo Sułów spełnia praktycznie wszystkie kryteria stawiane miastom. Problemem może być jedynie liczba mieszkańców, bo Sułów ma ok. 1,5 tys. mieszkańców przy wymaganej liczbie 2 tys. Ale jak pokazuje historia, prawa miejskie otrzymywały w ostatnich latach miejscowości liczące nawet ok. 300-500 mieszkańców.

Procedury ruszą jeśli zechcą tego sami mieszkańcy. Zebrania wiejskie w tej sprawie odbędą się w marcu.

Posłuchaj: Sułów miastem?