Niepotrzebne ubrania po wiosennych porządkach? Sprawdź gdzie i jak oddać!

i

Autor: Bicanski/CC0/Pixnio.com Niepotrzebne ubrania po wiosennych porządkach? Sprawdź gdzie i jak oddać!

Niepotrzebne ubrania po wiosennych porządkach? Sprawdź gdzie i jak oddać!

2021-04-14 22:37

Po wiosennych porządkach została Ci sterta ubrań, pościeli czy ręczników? Nie wiesz co z nimi zrobić? We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku masz kilka możliwości co z nimi zrobić. Możesz oddać je do dalszego wykorzystania przez osoby potrzebujące, wrzucić do kontenerów PCK, albo po prostu wyrzucić. Sprawdź jak to zrobić.

Stare, ale nadające się jeszcze do użytku ubrania zbiera między innymi wrocławska Caritas. Należy tylko pamiętać, że ubrania powinny być wyprane, tak aby można było je od razu założyć. Odzież można przynosić do łaźni na ul. Katedralnej 7.

Drugą fundacją, która również przyjmuje nadające się jeszcze do noszenia ubrania, jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Tutaj jednak wygląda to nieco inaczej. Odzież i nie tylko możemy przynosić do Pomagacza, czyli sklepu dobroczynnego.

- W tę odzież, którą przyniesiecie, mogą zaopatrzyć się osoby ubogie po okazyjnej cenie, ale także inni wrocławianie, promując idee less waste. Ofiarę, która zostawiają za te ubrania, przeznaczamy na wsparcie działań prowadzonych w naszych placówkach, w których pomagamy osobą doświadczającym bezdomności - mówi Anna Olbryt z wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im Brata Alberta.

Pamiętajcie, że ubrania muszą być wyprane, bo sami nie mają możliwości poddać odzież czyszczeniu. Można tam przynosić nie tylko tekstylia, ale także małe i średnia AGD i inne przedmioty domowe, które można jeszcze wykorzystać, a są nam już niepotrzebne. Pomagacz znajduje sie przy ul. Wyszyńskiego 66A i 68.

Kontenery PCK

Pierwsze, o czym myślimy, patrząc na stertę niepotrzebnych ubrań, to kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża. I słusznie, ale należy uważnie przyjrzeć się takiemu kontenerowi.

- Nasze kontenery są oznaczone logiem Polskiego Czerwonego Krzyża, które widać z daleka. Zdarzają się też tak zwane dzikie pojemniki, bez żadnego loga. Mimo że wyglądem przypominają te nasze, są to kontenery innych firm - dodaje Zdzisław Jaska, Dyrektor wrocławskiego oddziału PCK.

Pojemniki są przeznaczone tylko na tekstylia. - Prosimy o wrzucanie do pojemników odzieży, pościeli, ręczników, natomiast prosimy o niewrzucanie zabawek, czy innych rzeczy, bo to powoduje odpad - wyjaśnia Zdzisław Jaska.

Co ciekawe, ubrania, które wrzucamy do kontenerów, nie muszą być wyprane i nadające się do użytku. - Mamy podpisaną współpracę z firmą WtórPol. Tekstylia z kontenerów wysyłamy tam. Oni to segregują i poddają obróbce. Później wpłacają nam za to pieniądze, które my wykorzystujemy do naszej działalności statutowej. Współpracujemy też z fundacją Eco Textil, która dzięki współpracy z WtórPolem przekazuje nam różnego rodzaju sprzęt do rehabilitacji, abyśmy mogli go wypożyczać potrzebującym - mówi Zdzisław Jaska.

Kontenerów PCK na Dolnym Śląsku jest ponad 2 tysiące, w samym Wrocławiu blisko 400. Pełną listę lokalizacji znajdziecie na stronie pck.pl/tekstylia

Lepiej rozejrzeć się za tego typu kontenerami, bo tekstylia zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji nie wyrzucamy do kontenera na odpady zmieszane. Nie powinny one też lądować w pojemnikach na tworzywa sztuczne, czy odpady wielkogabarytowe.

- Odzież, ale również inne tekstylia powinniśmy przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOKi znajdują się we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz przy ul. Janowskiej 51 - wymienia Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystemu. 

Raport z Anteny 14.04

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie