Nie musisz przychodzić osobiście do komisariatu. Zgłoś sprawę poprzez aplikację

i

Autor: pixabay.com

Nie musisz przychodzić osobiście do komisariatu. Zgłoś sprawę poprzez aplikację

2021-03-29 18:17

Nie trzeba przychodzić osobiście do komisariatu, by policja otrzymała nasze zgłoszenie. Wszystko za sprawą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli nowoczesnej platformy wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa z dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do Internetu. Wystarczy kilka kliknięć i można zgłosić problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości, złej infrastruktury oraz wiele innych. 

W obecnie panującej sytuacji, należy maksymalnie ograniczać kontakty i wyjścia z domu. Dzięki aplikacji kontakt z Policją jest uproszczony. Z platformy można korzystać za pomocą dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do Internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko.

Jak nanieść zgłoszenie?

Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie, a jest ich łącznie 26. Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co dzieje się później ze zgłoszeniem?

Teraz jest czas, w którym policjanci weryfikują zgłoszenie. Trafia ono do jednego z czternastu komisariatów lub posterunków, funkcjonujących w ramach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Sprawą zajmą się policjanci jednostki, która obsługuje dany rejon. To lokalni policjanci najlepiej znają teren i bolączki konkretnych osiedli. Zgłoszenie sprawdzą funkcjonariusze służby patrolowej albo dzielnicowi. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji.

Jeśli na przykład mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci wrocławskiej drogówki z miernikami prędkości i wideorejestratorami. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu łamią przepisy i narażają innych na niebezpieczeństwo. Sam widok patrolu, niejednokrotnie działa na większość „uspokajająco” i auta wyraźnie zwalniają. Policjanci wdrażają także niejednokrotnie działania, polegające na wnioskach o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających.

Policja apeluje, że w dobie panującej epidemii lepiej pozostać w domu i wysyłać zgłoszenia za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Raport z anteny 29.03, godz.10

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE