NIE dla spalarni w Wiszni Małej. Mieszkańcy złożyli petycję i strajkują pod urzędem

2021-11-24 12:09
NIE dla spalarni w Wiszni Małej. Mieszkańcy złożyli petycję
Autor: Aleksander Hutyra

Ciąg dalszy protestu przeciwko budowie spalarni śmieci w Gminie Wisznia Mała. Mieszkańcy zebrali się we wtorek pod Urzędem Gminy, by strajkować, złożyć na ręce wójta podpisaną przez nich petycję i po raz kolejny wyrazić dezaprobatę dla tego pomysłu. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Przypomnijmy: chodzi o budowę na terenie gminy elektrociepłowni, która ma spalać odpady niepodlegające segregacji. Pomysłodawcą projektu jest firma Fortum, która mimo trwających od blisko pół roku protestów, nie wycofała wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Mieszkańcy nie mają zamiaru się poddać.

- Kontynuujemy walkę o swoje. Dążymy do tego, aby ten nieludzki, niezdrowy, szkodzący ludziom i środowisku projekt został zaniechany. Chcemy powstrzymać budowę spalarni odpadów na tym terenie - mówi Ewa Rozkosz z Komitetu społecznego STOP Wrocławskiej Spalarni.

Urząd Gminy Wisznia Mała ogłosił uruchomienie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji. - W tej chwili musimy przeprowadzić procedurę i to jest nasz obowiązek. Jako organ jesteśmy zobowiązani do tego, żeby zgodnie z przepisami taka procedurę, odnośnie środowiska wydać - podkreśla Jakub Bronowicki wójt Giny Wisznia Mała i zapewnia, że nie zmienił swojego stanowiska w tej sprawie i jest przeciwny realizacji inwestycji.

Firma Fortum już cztery lata temu chciała wybudować spalarnię na terenie Wrocławia, jednak nie udało jej się ostatecznie zrealizować tych planów. Wychodząc z pomysłem budowy obiektu na terenie Gminy Wisznia Mała, inwestor twierdził, że jest to lokalizacja optymalna zarówno pod względem społecznym, jak i środowiskowym.

Pod petycją przeciwko budowie spalarni podpisało się już ponad 1300 mieszkańców Gminy Wisznia Mała.

Krzysztof Skiba: Żyjemy w horrorze poprawności politycznej [Super Raport]

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE