Naturalne dildo i biodegradowalna urna. To budzi kontrowersje! [WIDEO, AUDIO]

2020-03-11 9:03
Wystawa wrocław Żyjnia
Autor: Patrycja Nawrocka

Biodegradowalna urna, naturalne dildo z kwarcu i chip zamontowany pod skórą - to wszystko można zobaczyć na wystawie "​Ciało na rozdrożu" we wrocławskiej Galerii Dizajn BWA "Żyjnia". To wszystko budzi kontrowersje, a jednak wystawę tłumnie odwiedzają uczniowie wrocławskich szkół.

Wystawa opowiada o scenariuszach i możliwościach, dzięki którym zmieniają się nasze ciała. 

- Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Uważają, że takie działanie jest nieetyczne i niebezpieczne, dlatego celebrują naturalność ludzkiego ciała oraz wystrzegają się wszelkich sztucznych ulepszeń - opowiadają kuratorzy wystawy.

Na wystawie możemy podziwiać między innymi koncepcję biodegradowalnej urny, w której z naszych prochów może wyrosnąć drzewo. Wśród eksponatów są tez biżuteryjne gogle, które chronią nas przed identyfikacją w kamerach przemysłowych. Jest też możliwość obejrzenia procesu wszczepiania chipa pod skórę, który służy np. do otwierania drzwi. Na wystawie umieszczono także naturalne dildo z kwarcu, które wedle koncepcji naturalnej, otwiera czakry w naszym ciele.

- Każdy z nas ma ciało, ale rodzimy się z różnymi predyspozycjami i ograniczaniami. Na wystawie możemy zobaczyć np. designerską protezę ręki, która jest bardzo technologiczna. Jej dodatkową funkcja jest głośnik - mówi Katarzyna Roj, kuratorka "Żyjni".

wystawa w Żyjni
Autor: Patrycja Nawrocka

Wystawę licznie odwiedzają uczniowie szkół podstawowych i licealnych. Kuratorka zwróciła uwagę, że dla młodzieży technologia jest czymś zupełnie naturalnym, ale dostrzegają pewne zagrożenia.

- Najmłodsi doskonale zdają sobie sprawę, że nasze dane mogą zostać wykorzystane. Są ostrożni w temacie chipa, widzą również negatywy - mówi Katarzyna Roj.

Kuratorami wystawy są Agata Nowak i Michał Bachowski. Eksponaty można podziwiać do 29 marca w "Żyjni" przy ul. Świdnickiej.

Posłuchaj więcej o wystawie "Ciało na rozdrożu":
Wystawa ciało na rozdrożu w Żyjni we Wrocławiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE