Spis

i

Autor: Kuba Kusy

Narodowy Spis Powszechny: co musisz wiedzieć?

2021-03-22 10:49

Od 1 kwietnia do 30 września przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Kto nie dopełni formalności, może liczyć się z karą grzywny.

Powszechne spisy ludności przeprowadzane są raz na 10 lat, ostatni miał miejsce w 2011 roku. 

Spisy powszechne to – jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny - czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Obejmują całą populację, a dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Obowiązkiem spisowym objęte są:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami;
  • spis dotyczy również migrantów

Co należy wiedzieć?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rusza 1 kwietnia. Tego dnia na stronie spis.gov.pl uruchomione zostaną formularze, przy pomocy których będzie należało samodzielnie spisać się przez internet. Więcej informacji o tym, jak się spisać, znajdziecie w zakładce niżej:

www.wroclaw.pl/portal/spis-powszechny-2021

Spis realizowany jest przez Główny Urząd Statystyczny, na podstawie Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. 

Wszystkie pytania zadawane w spisie, dotyczą stanu na dzień 31 marca 2021. 

Oprócz spisanie się internetowego, istnieje również możliwość nawiązania kontaktu z rachmistrzem, który sam przeprowadzi wywiad z mieszkańcem w kilka minut. Może okazać się to to szybsze, niż samodzielne spisanie przez internet. Rachmistrz jest przeszkolony, zna dobrze pytania z ankiety i potrafi zaznaczyć odpowiednią opcję w nietypowych sytuacjach.

Przydatne kontakty

Ogólnopolska infolinia spisowa tel. 22 279 99 99 (od 15 marca)

Gminne Biuro Spisowe Urząd Miejski Wrocławia, Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław. E-mail: gbs@um.wroc.pl

Raport z anteny 19.03.2021, godz.10