Najgroźniejsi przestępcy w Europie. Na liście są Polacy. Rozpoznajesz ich?

i

Autor: policja.pl, eumostwanted.eu

Poszukiwani

Najgroźniejsi przestępcy w Europie. Na liście są Polacy. Rozpoznajesz ich?

2023-11-20 14:04

Opublikowano listę ponad 50 najgroźniejszych przestępców w Europie. Na liście poszukiwanych jest trzech Polaków. Za wszelkie informacje o miejscu pobytu jednego z nich wyznaczono nagrodę pieniężną.

Na stronach polskiej policji pojawił się komunikat o starcie kampanii „EU Most Wanted” 2023 realizowanej przez Europol i ENFAST. Akcja ta zachęca społeczeństwo do pomocy w zlokalizowaniu przestępców w całej Europie.

Na specjalnej stronie internetowej zamieszczono w tym roku ponad 50 profili przestępców powiązanych z poważnymi przestępstwami m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i cyberprzestępstwa.

"Twoja pomoc może być potrzebna, aby odnaleźć najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie. Każdy z nas jest zagrożony przestępczością. Możesz jednak zadbać o bezpieczeństwo Europy, sprawdzając listę najbardziej poszukiwanych osób w UE. Prosimy – poświęć kilka sekund, aby zobaczyć zdjęcia tych zbiegów, i sprawdź, czy rozpoznajesz któregoś z nich."- czytamy w komunikacie policji.

Lista najgroźniejszych przestępców w Europie. Trzech Polaków ściganych za zabójstwa

W tym roku na liście ponad 50 najgroźniejszych przestępców w Europie znalazły się trzy nazwiska z Polski: Jacka Jaworka, Kamila Żyły oraz Rafała Pacyny.

Jak czytamy na stronie eumostwanted.eu, Jacek Jaworek podejrzany jest o zabójstwo trzech osób. Do zbrodni doszło w nocy z 9 na 10 lipca 2021 roku. Poszukiwany to 52-letni mieszkaniec Częstochowy. ZA informacje o miejscu pobytu poszukiwanego wyznaczono nagrodę w wysokości 4300 euro.

Kamil Żyła to z kolei 36-latek podejrzany o zabójstwo dziennikarza. Do zbrodni doszło w marcu 2022 roku w Katowicach. Chorzowska Prokuratura wydała za poszukiwanym list gończy, a Sąd Rejonowy w Chorzowie zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Podejrzany jest mieszkańcem Jastrzębia Zdroju.

Trzeci z polskich przestępców to 42-letni Rafał Pacyna, który poszukiwany jest listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania za podwójne zabójstwo. Do zbrodni doszło w 2006 roku.

Jak tłumaczą przedstawiciele Europolu (Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania), przestępcy uciekają z kraju do kraju i wielokrotnie próbują uciekać organom ścigania.

Poszukiwania przynoszą rezultaty

Dotychczas dzięki wielu anonimowym informacjom kampania EU Most Wanted odniosła znaczny sukces, bo doprowadzono do aresztowań. Od 2016 roku, kiedy akcja wystartowała aresztowano łącznie 146 uciekinierów.

Student z Wrocławia walczy o finał w The Voice of Poland. Jego występ oczarował publiczność

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE