Mosty pomorskie zamknięte przez 3 lata! Od soboty 7 marca nie będzie przejazdu!

i

Autor: Krzysiek Staszkiewicz Mosty pomorskie zamknięte przez 3 lata! Od soboty 7 marca nie będzie przejazdu!

Mosty Pomorskie zamknięte przez 3 lata! Remont sparaliżuje miasto? [AUDIO]

2020-03-03 13:58

Od soboty (7 marca) nie przejedziecie Mostami Pomorskimi. Przewidziano objazdy dla samochodów osobowych i komunikacji miejskiej. Rozpoczyna się remont tych zabytkowych mostów.

W ramach tej inwestycji przebudowane zostaną trzy mosty: Północny, Środkowy i Południowy, ulica w ich obrębie, skrzyżowanie z ul. Księcia Witolda, chodniki, torowisko tramwajowe i sieci podziemne. Pojawi się nowe oświetlenie, powstanie również przystanek tramwajowy. Nie do poznania zmieni się najstarszy mostów Południowy, z którego znikną rury ciepłownicze. Pod nadzorem konserwatora zabytków przywrócimy mu blask z początków XX wieku. Zabytkowa przeprawa odzyska m.in. stylowe latarnie na wieżyczkach.

- Cała przebudowa mostów jest zaplanowana co prawda na 36 miesięcy, zrobimy jednak wszystko, aby zakończyć ją jak najszybciej – zapewnia Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Inwestycja sparaliżuje miasto? Zmiany w organizacji ruchu MPK

– W związku z przebudową zostaną zmienione trasy linii tramwajowych 14, 15 i 24 oraz linii autobusowych K, 132, 142 i nocnej 257 – mówi Adam Więcek, z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego.

Linia 14 jadąca z Osobowic w kierunku FAT-u będzie kursowała od pl. Staszica objazdem przez pl. Powstańców Wielkopolskich, ulice: Chrobrego, Łokietka, Drobnera, most Uniwersytecki i ulicę Grodzką z pominięciem przystanku „Pomorska” przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Dubois.

W kierunku przeciwnym z FAT do pętli Osobowice linia będzie jeździła objazdem od pl. Legionów przez ulice: Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja i pl. Jana Pawła II.
Linia 15 jadąca z pętli Poświętne w kierunku Parku Południowego będzie kursowała od pl. Staszica objazdem przez pl. Powstańców Wielkopolskich, ulice: Chrobrego, Łokietka, Drobnera, most Uniwersytecki i ul. Grodzką z pominięciem przystanku „Pomorska” przy skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Dubois. W kierunku powrotnym z Parku Południowego do pętli Poświętne objazdem od ul. Kazimierza Wielkiego przez ul. św. Mikołaja, pl. Jana Pawła II, most Sikorskiego i ul. Dubois do Pomorskiej.

Tramwaje linii 24 jadące z Osobowic w kierunku FAT-u będą kursowały objazdem od ulicy Pomorskiej przez ul. Dubois, most Sikorskiego, pl. Jana Pawła II, ulice: Ruską Kazimierza Wielkiego, Krupniczą i Sądową do pl. Legionów. W kierunku powrotnym linia będzie kursowała objazdem od ulicy Świdnickiej przez pl. Teatralny, ulice: Widok, Szewską, Grodzką, most Uniwersytecki, ulice: Drobnera, Łokietka, Chrobrego, pl. Powstańców Wielkopolskich do pl. Staszica.

Zmienią trasę też autobusy linii K, 132, 142 i kursy nocne linii 257 jadące od strony Karłowic i Różanki zostaną skierowane objazdem od ulicy Pomorskiej przez ul. Dubois, most Uniwersytecki i ul. Grodzką do ul. Nowy Świat z pominięciem przystanku „Pomorska” przy skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Dubois.

Autobusy wyżej wymienionych linii dodatkowo zatrzymają się na przystanku „Dubois” przy ul. Drobnera pomiędzy ul. Dubois a ul. Cybulskiego na wysokości baru „Mewa”.

W kierunku przeciwnym autobusy linii K, 132, 142 i kursy nocne linii 257 zostaną skierowane objazdem od ul. Nowy Świat przez ul. Grodzką, most Uniwersytecki i ul. Cybulskiego do ul. Pomorskiej.

Ogromne utrudnienia dla kierowców

Objazdem pojadą także kierowcy. – W obu kierunkach będzie się odbywał on ulicą Cybulskiego, mostem Uniwersyteckim i ulicą Grodzką – opowiada Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej.
W tym samym czasie prowadzone są również prace na Nadodrzu (remont ul. Probusa).

– Ze względu na zbliżającą się przebudowę mostów Pomorskich wyłączono tylko jeden pas ruchu. Kierowcy korzystają z drugiego pasa bez zmian – mówi Andrzej Brzoza. 

Koszt przebudowy mostów to blisko 70 milionów złotych brutto. Inwestycję sfinansuje gmina, MPWiK oraz Fortum. W rejonie mostów Pomorskich ustawione zostaną cztery tablice informujące o objazdach. Piesi będą mogli korzystać z mostów jeszcze przez jakiś czas, dopóki nie zostanie rozebrany Most Środkowy.

Więcej o remoncie Mostów Pomorskich w materiale reportera Radia ESKA, Krzyśka Staszkiewicza:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE