Liczne próby włamań na Maślicach. Rada Osiedla ostrzega i radzi, jak reagować

i

Autor: pxhere.com

Mieszkańcy Maślic przerażeni próbami włamań. Rada Osiedla ostrzega i radzi, jak reagować

2023-02-22 11:24

Do nieprzyjemnych sytuacji dochodzi na wrocławskich Maślicach. Jak informuje miejscowa Rada Osiedla, w ostatnim czasie nasiliły się próby włamań do okolicznych mieszkań i domów. Jedna z nich została udaremniona i zarejestrowana przez monitoring w minionym tygodniu. Rada Osiedla Maślice ostrzega i radzi, jak uniknąć spotkania ze złodziejem.

W ostatnim czasie na wrocławskich Maślicach nasiliła się intensywność, z jaką "pracują" złodzieje. Prób włamań i kradzieży jest coraz więcej, a zaniepokojeni mieszkańcy szukają różnych sposobów na zabezpieczenie swoich posiadłości. Rada Osiedla Maślice ostrzega przed zagrożeniem, ale także doradza mieszkańcom, jak uniknąć nieprzyjemnych pośrednich lub bezpośrednich spotkań ze złodziejami.

Prób kradzieży na Maślicach było całkiem sporo

Najświeższa próba włamania miała miejsce 12 stycznia, jednak została udaremniona dzięki monitoringowi zamontowanemu na posesji.

"Od jednego z mieszkańców Maślic otrzymaliśmy zdjęcia z monitoringu domowego, na których widać złodzieja. Wtargnął on na jedną z posesji przeszukując ją i zaglądając do wnętrza domu. Został spłoszony i z posesji nic nie zginęło" - czytamy na profilu Rady Osiedla Maślice.

Podobnych prób w tej okolicy zaobserwować można jednak więcej. Niestety, nie wszystkie z nich kończą się tylko na strachu.

Mieszkańcy są przerażeni. "Złodziej chodził obok mojej śpiącej babci"

Często nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, okazuje się, że złodzieje i tak potrafią znaleźć sposób, by ominąć kamery, alarmy i wszystkie inne środki bezpieczeństwa. Taka sytuacja miała miejsce 9 stycznia br. - o godz. 4:15 doszło do włamania w okolicach ul. Koziej. Sprawcy byli w stanie ominąć nie tylko zamontowany w domu alarm, ale także strzegącego posesji psa.

"O 4.15 ktoś dokonał włamania do mojego domu w okolicach Koziej. Na szczęście nikomu się nic nie stało i to dla mnie jest najważniejsze. Więc piszę z przestrogą, abyście zawsze zamykali domy, piwnice, uważali też na ogródki, bo złodzieje sprytnie ominęli psa, wchodząc od strony sąsiada.

Złodzieju - dom to azyl i bezpieczeństwo. Współczuje, że tego nie nauczyli Cię w twoim domu. To nie pierwsza kradzież w tej okolicy, dlatego chciałabym, żeby to zobaczyła większa ilość z was. Cholera! Złodziej chodził obok mojej śpiącej babci. Nie wyobrażam sobie, jakby stała się jej krzywda" - pisała na facebookowej grupie "Maślice!" poszkodowana mieszkanka.

Jak uniknąć włamania? Rada Osiedla Maślice ostrzega mieszkańców

Radni proszą mieszkańców o to, by po dostrzeżeniu podejrzanych zachowań i sytuacji kontaktować się z policją. Po ostatnim włamaniu Rada Osiedla Maślice opublikowała również listę policyjnych porad, które mogą pomóc w powstrzymaniu potencjalnych kradzieży. 

"Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

  • Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
  • Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia ze świątecznego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Warto stosować:

  • jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności;
  • zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a także domofon (bramofon, videofon);
  • zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe;
  • zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych (montowanie skomplikowanych zamków, zasuw, łańcuchów i rygli na standardowych drzwiach ze sklejki i płyty pilśniowej nie przyniesie efektu, skoro z łatwością można je wypchnąć z futryny);
  • w mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe;
  • jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe kup psa obronnego, by strzegł mienia w czasie Twojej nieobecności;
  • jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty — kup do domu, zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową;
  • oznakuj, sfotografuj, opisz przedmioty wartościowe;
  • zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi, z którymi mieszkasz. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy"