Mieszkańcy kamienicy, która osunęła się w poniedziałek mogą wrócić do domu

2020-07-30 10:44 Patrycja Nawrocka
Kamienica Żeromskiego Wrocław
Autor: Patrycja Nawrocka

Mieszkańcy kamienicy przy ul.Żeromskiego we Wrocławiu mogą już wrócić do swoich mieszkań - zdecydował zarządca nieruchomości. Przypomnijmy, że w poniedziałek budynek osunął się na skutek prac budowlanych za płotem. Lokatorzy mieszkający z lewej strony klatki zostali ewakuowani. Nikt jednak nie przejął się salonem fryzjerskim na parterze.


- Jak huknęło coś, to cała chałupa zadrżała - wspomina pani Ewa, mieszkanka kamienicy - od samego parteru po same czwarte piętro popękały ściany.

Nie ma wątpliwości, że powodem szkód w kamienicy są roboty budowlane prowadzone obok przez dewelopera. Firma Inwestgrupa stawia tam lokal mieszkaniowo-usługowy z garażem podziemnym. Bartosz Świda z Inwestgrupy mówi, że nie mamy do czynienia z tąpnięciem.


- Sąsiedni budynek osiadł w stopniu nie przekraczającym stanu granicznego dopuszczalnego w ekspertyzie, przygotowanej na nasze zlecenie - tłumaczy deweloper.

Budowa została zatrzymana do czasu, aż Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie zezwoli na jej ponowne uruchomienie na podstawie dokumentów wykazujących, że szkody nie będą postępować. 

W środę wieczorem została przygotowana ekspertyza przez ekspertów, która świadczy o tym, że zmiany od poniedziałku nie pogłębiły się i nie niosą aktualnie zagrożenia dla mieszkańców. Jednak lokatorzy wrócą do domów z pękniętymi ścianami.


Deweloper zapewnił mieszkańcom hotel i posiłki. Jednak pomoc nie dotyczy pani Agnieszki, w której salonie fryzjerskim na parterze również popękały ściany.

- To my zawiadomiliśmy firmę, że coś jest nie tak. Mamy popękane ściany w czterech pomieszczeniach. Jak pani spojrzy z boku na to pęknięcie, to widać że szczelina się powiększyła od poniedziałku - mówi pani Agnieszka z salonu fryzjerskiego, który mieści się w kamienicy - Ja mogłam na drugi dzień normalnie przyjechać do pracy, nic ze mną nie zrobiono, choć mieszkańców nad nami ewakuowano. Tak jakbym w ogóle nie istniała. Obawiam się stratą klientów, wieść w mediach szybko się rozeszła, to może ich odstraszyć. 

Inspektor Nadzoru Budowlanego najprawdopodobniej w piątek podejmie decyzje, czy prace dewelopera ponownie ruszą. Decyzja zależy wyników pomiarów i ekspertyzy o nośności budynku oraz wykazania, że stosowana technologia jest adekwatna do sytuacji.

szczeliny w kamienicy
Autor: Patrycja Nawrocka