Miasto stanie się bohaterem filmu! Znamy już temat jubileuszowej edycji MIASTOmovie

i

Autor: Materiały prasowe Wrocławska Fundacja Filmowa

Miasto stanie się bohaterem filmu! Znamy już temat jubileuszowej edycji MIASTOmovie

2022-07-08 13:15

Już po raz dziesiąty miasto odegra główną rolę filmową. To w ramach festiwalu MIASTOmovie, gdzie wszystkie oglądane projekcje będą dotyczyły miasta i jego architektury. Jubileuszowa edycja odbędzie się pod hasłem „KWESTIA GUSTU”. Uczestnicy zastanowią się między innymi od czego zależy wygląd ich otoczenia. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu między 28 września a 2 października. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Przez minionych dziewięć edycji podczas dyskusji, spotkań, czy wykładów więcej uwagi niż formie budynków i przestrzeni miejskiej MIASTOmovie poświęcało ideom stojącym za projektem. W tym roku akcent przeniesiony zostanie właśnie na „KWESTIĘ GUSTU” – na warstwę wizualną architektury oraz urbanistyki. Jednym z wątków, który zostanie poruszony podczas nadchodzącej odsłony festiwalu, będzie próba odnalezienia estetyki XXI wieku. Czy skupiając się na funkcjach architektury – użyteczności, ale też zrównoważoności lub elastyczności budynków – w ogóle poświęcamy uwagę jej formie?

-Zastanowimy się, czy forma architektury to dzisiaj wynik tego, że chociażby bardziej zwracamy uwagę na kwestie ekologiczne. Przyjrzymy się także postmodernizmowi, którego najlepszy wrocławski przykład jest teraz wyburzany. Mam na myśli oczywiście Solpol – mówi Kuba Żary z Wrocławskiej Fundacji Filmowej

Pojawią się kluczowe zagadnienia, dotyczące między innymi tego, na ile to aktywność mieszkańców, a na ile kapitał wpływają na kształt miast. Organizatorów interesować będą również emocje towarzyszące odbiorowi architektury, nierzadko stanowiące paliwo dla nieodmiennie pojawiającej się w dyskusji o estetyce miast opozycji „ładne-brzydkie”. Istotne będzie też zrozumienie specyfiki polskiej estetyki, a tym samym analiza obecnego boomu na jej swojskość, szczerość.

Dziesiąta edycja MIASTOmovie ma skłonić uczestników do refleksji: Czy w codziennym doświadczaniu architektury liczy się tylko to, co w środku, czy może istotne jest także „opakowanie” ? Czy forma architektury to tylko kwestia gustu?

MIASTOmovie w Twoim guście. Wrocławianie sami wybiorą tematy rozmów

Festiwal to także dyskusje z ekspertami i wyjścia poza salę kinową.

-Chcielibyśmy poeksplorować nieco Wrocław w kontekście tego jakie style architektoniczne w różnych jego częściach można znaleźć – nie tylko w centrum. Pojawimy się na współczesnych osiedlach mieszkaniowych i zastanowimy się dlaczego one wyglądają właśnie tak, jak wyglądają – dodaje Kuba Żary

Wielowątkową dyskusję wokół wizualności architektury uzupełni jeden z tematów zaproponowanych przez uczestników MIASTOmovie. Wyłoniony on zostanie w rozpoczynającym się właśnie otwartym naborze pomysłów. Open call ma na calu zaprezentowanie podczas festiwalu świeżych głosów. Nabór może być okazją do włączenia do udziału dotychczasowej festiwalowej publiczności, ale i osób po prostu zainteresowanych estetyką lat okołomilenijnych.

-Czekamy na tematy, ale także na propozycje tego w jaki sposób one mogłyby zostać naświetlone. To może być wykład, dyskusja, czy jakieś działanie performatywne. Potem przygotujemy dla autora lub autorów wybranego pomysłu zestaw narzędzi, które pozwolą zorganizować to wydarzenie – zapowiada rzecznik

Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca, a wyniki naboru zostaną ogłoszone 16 sierpnia. Więcej informacji o open callu TUTAJ.

10. festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie ruszy 28 września i potrwa do 2 października we Wrocławiu – pokazy filmowe odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty, pozostałe festiwalowe wydarzenia odwiedzać będą także inne przestrzenie miasta. Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, zostało ono dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Gminy Wrocław. Szczegóły TUTAJ.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE