Miały być sprzedane, zostaną zielone! Miasto analizuje przeznaczenie działek, na których rosną drzewa

i

Autor: Bicanski/CC0/Pixnio Miały być sprzedane, zostaną zielone! Miasto analizuje przeznaczenie działek, na których rosną drzewa

Miały być sprzedane, zostaną drzewa. Wrocław stawia na zieleń

2021-03-23 12:52

We Wrocławiu zostanie więcej zieleni. Miasto analizuje przeznaczenie działek, na których rosną drzewa. Przegląd trwa, ale już powstała lista 24 terenów o łącznej powierzchni ponad 22 hektarów, które nie zostaną sprzedane pod zabudowę. To w sumie 72 miejskie działki.

Działki są oceniane pod kątem inwestycyjnym, weryfikowany jest ich stan rzeczywisty, zazielenienie, obowiązujący plan miejscowy, struktura własności oraz zapisy studium. W centrum miasto zarezerwowało tereny pod małe skwery i parki kieszonkowe – m.in. skwer na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja z Kościuszki (392 m˛) czy blisko 20-arowy teren zielony przy ul. Dobrzyńskiej.

– Planujemy jeszcze zmiany w planach miejscowych, by istniejącą już zieleń chronić również prawnie. Przykładem może być zielony skwer Młynarskiego przy teatrze Capitol. Mało kto wie, że formalnie ten teren nadal jest przeznaczony pod zabudowę, usługi. Konieczna będzie więc korekta w obowiązującym planie miejscowym – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. – Podobnej korekty wymaga skwer Wrocławianek, powstały w zeszłym roku w miejscu betonowego parkingu – dodaje.

Raport z Anteny 23.03

To tereny, na których w perspektywie lat będą mogły powstawać nowe miejsca wypoczynku i rekreacji – parki, skwery czy zieleńce. Miasto daje "zielone światło" na zagospodarowanie tych terenów. Nowe alejki, place zabaw czy meble miejskie mogą powstać dzięki samym mieszkańcom:

– Chętnie zajmiemy się urządzeniem każdej zieleni, choć trzeba pamiętać, że wiąże się to zwykle z wydatkami, na które nie zawsze starcza środków. Zieleń w mieście pełni wiele funkcji. Nie tylko przyrodniczą, ale pasy zieleni pełną funkcję izolacyjną, tłumią hałas, są barierą dla spalin czy magazynują wodę opadową. – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Pełną listę terenów zielonych, które zostały uratowane, znajdziemy na stronie wroclaw.pl

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE