Mężczyźni do malowania jaj! Nietypowe tradycje wielkanocne na Dolnym Śląsku

2020-04-09 10:57

Czy mężczyźni mogą malować pisanki? W tradycyjnej kulturze chłopskiej jajka były rzecznikiem kobiet. Dlatego tylko one mogły je dekorować. Jak zmieniały się tradycje pisanki w kulturze Dolnego Śląska? Jak wygląda współczesna pisanka dolnośląska? Jak ją można scharakteryzować? Co odróżnia ją od pisanek z innych regionów? Tego dowiemy się od ekspertów z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. A panów gorąco zachęcamy: Wy także malujcie jajka na Wielkanoc wraz ze swoimi dziećmi.

Jakie są nietypowe tradycje wielkanocne na Dolnym Śląsku? Dlaczego kiedyś tylko kobiety mogły malować jajka wielkanocne? O takich dość oryginalnych zwyczajach wielkanocnych w naszym regionie rozmawialiśmy z ekspertami z Muzeum Etnograficznego.

Czy mężczyźni mogą malować jajka na Wielkanoc?

W kulturze chłopskiej panowały zupełnie inne zasady, jeśli chodzi o malowanie pisanek.

W tej opresyjnej sytuacji pisanka niewątpliwie dawała kobietom kulturowe przywileje i wyróżniała je przez bliski kontakt z sacrum. To one zdobiły jajka, a do izby, gdzie je przygotowywały, nie powinien wchodzić żaden mężczyzna. Jeśli już to się zdarzyło, zły znak grożący zachwianiem społecznego porządku i nieszczęściem można było zniwelować, spluwając lub rzucając garść soli

- czytamy na na fanpage'u Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Teraz jednak malowanie pisanek kojarzy się ze wspólną zabawą, w której udział bierze cała rodzina.

Dariusz Kaproń mówi o akcji "Podziel się sercem na Wielkanoc"

Tradycja pisanki na Dolnym Śląsku

- Nie ma współcześnie jednego wzoru dolnośląskiej pisanki - uważa Dorota Jasnowska z Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. - Mieszkańcy naszego regionu kontynuują sposoby dekorowania jajek charakterystyczne dla swoich dawnych miejsc zamieszkania. Wielokulturowość Dolnego Śląska i bogactwo tradycji są właśnie jego cechą charakterystyczną.

W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie mieszkańców tej ziemi i ich przodków.

- Różnorodność kulturową regionu dobrze obrazuje organizowana corocznie od kilkudziesięciu lat we wrocławskim Muzeum Etnograficznym wystawa pisanek i palm wielkanocnych, tworzonych przez mieszkańców regionu - dodaje Dorota Jasnowska.

W tym roku niestety z powodu epidemii koronawirusa muzeum jest zamknięte dla odwiedzających, ale wystawę można obejrzeć online na stronie wrocławskiego Muzeum Etnograficznego w formie pokazu zdjęć.

Sonda
Czy Twój mężczyzna maluje jajka na Wielkanoc?