Marszałek Cezary Przybylski

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Marszałek Cezary Przybylski

Marszałek Cezary Przybylski: Dolny Śląsk chroni miejsca pracy najlepiej w Polsce

2020-06-16 13:13

42 mln złotych dla placówek medycznych i 1 miliard złotych dla przedsiębiorców - samorząd Dolnego Śląska podsumowuje walkę z koronawirusem. Pandemia nie powstrzymała też rozwoju inwestycji, takich jak Wschodnia Obwodnica Wrocławia czy budowa szpitala onkologicznego.

Władze województwa Dolnośląskiego posumowały we wtorek działania w ramach walki z epidemią koronawirusa. 

Koronawirus Dolny Śląsk. Wsparcie ośrodków medycznych 

Niezbędny sprzęt, środki ochrony osobistej czy karetki zostały zakupione dla pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy oraz szpitali podległych samorządowi, a także szpitala powiatowego w Bolesławcu.

- Ponad 1,5 mln złotych zostało przeznaczone na tworzenie laboratorium w Legnicy, w Dolnośląskim Centrum Onkologi, w szpitalu im. Gromkowskiego, czy w szpitalu przy ul. Kamieńskiego - mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.

Samorząd województwa od początku postawił też na przeprowadzanie możliwie jak największej liczby testów wykrywających koronawirusa. W sumie dolnośląskie próbki badane są w 8 laboratoriach w regionie, a dodatkowo wysyłane do zakładu w partnerskim Dreźnie.

Koronawirus w naszym województwie. Dolnośląski Pakiet Gospodarczy

Kilkanaście tysięcy firm skorzystało z dolnośląskiego pakietu gospodarczego. Wsparcie obejmuje m.in. dopłaty do wynagrodzeń, pożyczki, uproszczenia procedur, a także fachowe, specjalistyczne doradztwo.

- Cieszę się, że nasza pomoc spotyka się z tak dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Mamy świadomość, że każdy wniosek, który do nas wpływa, pomoże utrzymać kolejne miejsca pracy w regionie. Nasze wsparcie i sukcesywne odmrażanie gospodarki pozwoli na utrzymanie dobrego tempa rozwoju regionu – dodaje marszałek Dolnego Ślaska Cezary Przybylski.

Do końca maja w ramach dofinansowania do wynagrodzeń/części kosztów prowadzenia działalności wpłynęło niemal 20 000 wniosków na kwotę przeszło 251 milionów złotych. Ostatecznie dofinansowanie trafiło do 11 846 wnioskodawców, a kwota wypłat przekroczyła 136 milionów złotych.

W ramach przygotowanych pożyczek i poręczeń 278 firm złożyło wnioski na kwotę przekraczającą 70 milionów złotych. Dodatkowo, w ramach pośredniego wsparcia finansowego, czyli uproszczonych rozliczeń dotacji, wypłaconych zostało w trybie uproszczonym 448 firmom ponad 85 milionów złotych. W ramach tzw. wakacji od spłat pożyczek, czyli zawieszenia na okres 6 miesięcy konieczności spłat udzielonych już wcześniej pożyczek wpłynęło 555 wniosków na kwotę przeszło 116 milionów złotych. Pozytywnie rozpatrzono 462 wniosków na kwotę  przeszło 100 milionów złotych.

Inwestycje na Dolnym Śląsku w dobie koronawirusa

Mimo utrudnionych warunków kluczowe inwestycje w regionie są kontunuowane. Samorząd województwa podpisał umowę na budowę północnego odcinka, który połączy podwrocławskie Łany z Długołęką. Koszt inwestycji to 164,7 mln złotych, unijne dofinansowanie przekracza 131 mln złotych, a prace ruszą w najbliższych tygodniach.

Województwo przejęło ponad 22 ha ziemi, na której budowany będzie Nowy Szpital Onkologiczny. Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln złotych. 

Zgodnie z harmonogramem postępuje budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Nowy obiekt będzie wizytówką nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski i Europy. Inwestycja realizowana jest we współpracy samorządu województwa oraz Ministerstwa Sportu, a obiekt będzie służył zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom. Wartość przedsięwzięcia to 142 mln złotych netto.

Zobacz też: W Dolnośląskim Centrum Sportu powstanie symulator warunków wysokogórskich

Dolnośląski Park Innowacji i Nauki rozpoczął budowę Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D. To inicjatywa skierowana do dolnośląskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. 

Zgodnie z założeniami kontynuowany jest również plan przejmowania od PKP nieużywanych linii kolejowych i przywracania na nich ruchu pasażerskiego. Samorząd przejął w ubiegłym tygodniu linie 317 i 336 z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa Zdroju. Rewitalizacja potrwa około 2 lat i kosztować będzie blisko 50 mln złotych.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
Prof. Dudek: Wybory prezydenckie to dla PiS walka o przetrwanie [Super Raport]