Latający łoś we wrocławskim zoo. Zobacz, co to takiego [ZDJĘCIA, FILM]

2020-05-08 8:08

W strefie Kongo we wrocławskim zoo zamieszkał nowy gatunek. To nietoperz, młotogłów wielkogłowy nazywany też latającym łosiem. Jak wygląda? Zobaczcie.

Nietoperz młotogłowy to największy nietoperz Czarnego Lądu, ma nietuzinkowy wygląd i ciekawy rytuał godowy. Największe samce osiągają długość ciała do 32 cm, przy masie do 400 g i rozpiętości skrzydeł niemal 1 metra. Dziesięć osobników właśnie zamieszkało w specjalnie przygotowanej wolierze w strefie Kongo. Nietoperz młotogłowy należy do podrzędu Megachiroptera, czyli dużych nietoperzy owocożernych.

Sierść ma barwę szaro-brązową, z białym kołnierzem rozciągającym się od ramienia do ramienia. Naga skóra na pysku i skrzydłach jest ciemnobrązowa, uszy ciemnobrązowe z białymi kępkami sierści u podstawy.

Nietoperz młotogłowy - co to za zwierzę?

- Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie. Ich ogromne nochale zakończone taką jakby falbaną oraz powiększona krtań powodują, że dźwięk jaki wydają, otrzymuje odpowiednie brzmienie i może nieść się na duże odległości. To bardzo ważna cecha dla tego gatunku. W okresie godów samce bowiem zawisają na drzewach w odstępach co parę metrów, np. wzdłuż rzeki, i śpiewają najlepiej jak potrafią. Samice przelatują wzdłuż takiego szpaleru i wybierają sobie najlepszego śpiewaka, z którym będą chciały mieć potomstwo. Czyli od miłosnej serenady takiego "łosia", jak się okazuje, wiele zależy - opowiada Katarzyna Walowska, starszy specjalista ds. edukacji we wrocławskim zoo.

Zamieszkuje centralną Afrykę, czyli m.in. kotlinę Kongo i jej tropikalne lasy deszczowe i jak większość nietoperzy prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza zwisając głową w dół w koronach drzew, zwykle na gałęziach pod osłoną roślinności koron drzew. Nocą rusza na żer. Na jego dietę składają się owoce.

Nietoperze we wrocławskim zoo

Wrocławska kolonia liczy na razie dziesięć osobników - osiem samic i dwa samce.

- Przyjechały do nas mniej więcej dwa miesiące temu. Są to młode, około trzyletnie osobniki. Specjalnie dla nich powstała przestronna woliera w Afrykarium. Już się zaaklimatyzowały i czują się tu dobrze: widać jak latają i jedzą. Należą do owocożerów, więc powstał dla nich w wolierze karmnik, gdzie każdego popołudnia dostają miskę z owocami – m.in. jabłkami, bananami, melonami, mango, papajami, czy winogronami - mówi Monika Górska, opiekun małych ssaków we wrocławskim zoo.

Posłuchaj o nietoperzu. Dlaczego i jak warto go zaprosić do swojego ogrodu? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest wycinka lasów nas rzecz pozyskiwania drewna. Dużym problemem są również polowania dla jego mięsa oraz tępienie ze względu na hałas, jaki robią grupy samców próbujący zwabić samice.

Nowy gatunek nietoperzy w ZOO Wrocław
Sonda
Jak często odwiedzasz wrocławskie zoo?