Łączą ich góry. Ruszyła zbiórka na wycieczki w Sudety dla osób niepełnosprawnych

2021-05-13 10:45 A.F Krzysztof Staszkiewicz
Łączą ich góry. Ruszyła zbiórka na wycieczki w Sudety dla osób niepełnosprawnych
Autor: Materiały prasowe Fundacji Łączą ich góry. Ruszyła zbiórka na wycieczki w Sudety dla osób niepełnosprawnych

Już po raz trzeci osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny będą miały szansę wziąć udział w 10 wycieczkach górskich po dolnośląskich Sudetach w ramach akcji „Łączą nas góry”. Organizator projektu – Fundacja Ładne Historie – prowadzi zbiórkę do puszek w schroniskach górskich oraz przez stronę internetową. Potrzeba 50 tysięcy złotych. Pierwsze wyprawy mają wystartować w czerwcu.

Dotychczas z programu „Łączą nas góry” skorzystało łącznie 110 osób z niepełnosprawnościami i ponad 200 osób zdrowych. Fundacja Ładne Historie zbiera środki na organizację przynajmniej 10- ciu wypraw po dolnośląskich Sudetach. 

– Zapotrzebowanie na wycieczki stale rośnie. Zgłaszają się do nas kolejne ośrodki i placówki, a także indywidualne osoby i rodziny, które chciałyby po raz pierwszy pójść z nami w góry – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie.

W tym roku organizatorzy planują rozszerzyć ofertę o zajęcia wspinaczkowe dla dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Szykowane są również koncerty dla wybranych domów pomocy społecznej.

Góry mogą być dla wszystkich 

Niewątpliwym jest, że górska wędrówka to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Każdy powinien mieć możliwość korzystania z niej. Fundacja Ładne Historie zapewnia dla osób niepełnosprawnych profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę oraz wolontariuszy. To właśnie dzięki temu marzenia o górskich spacerach stają się dla nich realne. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy pokonali już ponad 260 kilometrów sudeckich szlaków!

– W tym roku planujemy ruszyć w znane i lubiane trasy, jak Rudawy Janowickie czy Polanka Bielawska, ale zaproponujemy też kilka nowych. Będą zarówno krótsze spacerowe trasy w pobliskich górach, jak i bardziej wyczynowe wyprawy – zapowiada Maria Zięba. - Wycieczki mają charakter integracyjny. Udział w nich biorą zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i osoby zdrowe.

Łączą ich góry. Ruszyła zbiórka na wycieczki w Sudety dla osób niepełnosprawnych
Autor: Materiały prasowe Fundacji Łączą ich góry. Ruszyła zbiórka na wycieczki w Sudety dla osób niepełnosprawnych

Jak wesprzeć akcję?

Zanim kolejni szczęściarze wyruszą w góry, trzeba zdobyć pierwszy szczyt – finansowy. Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych.

Fundację wesprzeć można przez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/ lub dorzucać się do puszek zlokalizowanych w schroniskach górskich, takich jak: Andrzejówka, Zygmuntówka i na Wielkiej Sowie.

Zbiórka trwa do końca sierpnia. 

Więcej informacji można znaleźć również tutaj: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/ .

Posłuchaj całej rozmowy z Marią Ziębą z fundacji Ładne Historie:
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE