Kuratorzy sądowi domagają się podwyżek. Będą protesty. Warunki płacowe są przestarzałe

i

Autor: pexels Kuratorzy sądowi domagają się podwyżek. Będą protesty. "Warunki płacowe są przestarzałe"

Kuratorzy sądowi domagają się podwyżek. Będą protesty. "Warunki płacowe są przestarzałe"

2022-09-13 10:21

Wzrostu płac o 20 proc. oraz poprawy warunków pracy domagają się kuratorzy sądowi. W piątek w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych; na czwartek ta grupa zawodowa zapowiedziała protest przed Sejmem.

Poparcie dla postulatów kuratorów sądowych wyrazili w poniedziałek we Wrocławiu przedstawiciele Lewicy. Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek przypomniał, że w piątek odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych. „Dziś kuratorzy sądowi to kolejna grupa zawodowa, która mówi głośno, że bez konkretnych podwyżek, bez poważnego traktowania tej grupy zawodowej, wymiar sprawiedliwości nie będzie dobrze funkcjonował” – mówił Śmiszek.

Poseł podkreślił, że w Polsce jest ponad 5 tys. kuratorów sądowych i jest to jedna z nielicznych grup, która „musi dokładać do wykonywanej przez siebie pracy”. „Warunki płacowe są skandaliczne, przepisy prawa, które regulują wykonywanie pracy kuratora sądowego są przestarzał” – ocenił.

Jak dodał, Lewica popiera wszystkie postulaty dotyczącej zmian w ustawie o kuratorach sądowych, które proponują związki zawodowej reprezentujące tę grupę.

Kuratorzy sądowi chcą więcej zarabiać. Inne postulaty

Kurator sądowa Elżbieta Koman podkreśliła, że postulaty kuratorów mają charakter apolityczny. „Kuratorzy sądowi wykonują na rzecz sądu bardzo ciężką pracę; jesteśmy organem wykonawczym sądu. Kuratorzy od wielu lat w istotny sposób wpływają na bezpieczeństwo społeczeństwa, na zmniejszenie przestępczości, na zmniejszenie demoralizacji wśród nieletnich. Kuratorzy zasługują na to, aby warunki organizacyjne ich pracy umożliwiały im dobra realizację orzeczeń sądu” – mówiła kurator.

Podkreśliła, że jej grupa zawodowa nie ma ochrony prawnej, a zarobki są niewystarczające. „Nasza praca w terenie nie jest rekompensowana w sposób właściwy, ponieważ sami płacimy za dojazdy – jeździmy prywatnymi samochodami i sami pokrywamy koszt benzyny. Dodatek terenowy został ustanowiony w czasie, kiedy benzyna była po 2,5 zł i jest niezmieniony od 20 lat” – zauważyła Koman.

Wśród postulatów kuratorów znalazły się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 20 proc.; zabezpieczenie środków na awanse; zagwarantowanie ryczałtu dotyczącego zwrotu kosztów wykonywanej pracy – w tym przejazdów prywatnymi samochodami podczas wykonywania obowiązków zawodowych; wpisanie do ustawy o kuratorach sądowych zapisu, że kuratorzy wykonują pracę o szczególnym charakterze, co umożliwiłoby pobierani emerytur pomostowych.

Mija rok od tragicznej śmierci żołnierza, którego zabił pijany kierowca