Krajowa Sieć Onkologiczna pomogła skrócić kolejki do specjalistów! Podsumowanie pilotażu na Dolnym Śląsku

2020-02-29 19:55
Sieć Onkologiczna Wrocław
Autor: Urząd marszałkowski Dolnego Śląska

To już rok działania tzw "Sieci Onkologicznej" na Dolnym Śląsku. Już wiemy, że infolinia, która powstała w ramach sieci, skraca kolejki do specjalistów. W przypadku podejrzenia raka płuc nawet o dwa miesiące. Kończy się pilotaż na Dolnym Śląsku i w Świętokrzyskiem, czy program obejmie teraz cały kraj?

Po prawie roku od wprowadzenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej Ministerstwo Zdrowia podsumowało efekty wprowadzonych zmian. Nowa organizacja opieki onkologicznej i wprowadzony system monitorowania jakości doprowadził do przyspieszenia ścieżki pacjenta. Najlepsze efekty udało się osiągnąć u pacjentów z podejrzeniem raka płuca – czas oczekiwania na wizytę pierwszorazową dla tych pacjentów skrócił się z dwóch miesięcy do dwóch dni.

Pilotaż dotyczył diagnostyki i leczenia nowotworów: płuca, piersi, jelita grubego, gruczołu krokowego i jajnika. Infolinię Onkologiczną obsługuje konsultant, który znajduje dla nas najbliższy termin we wszystkich szpitalach w sieci. Co ważne - nad naszą diagnostyką, terapią i obserwacją - czuwa jeden przydzielony nam koordynator. Tylko w woj. dolnośląskim w ten sposób termin wizyty ustaliło 730 pacjentów.

- Zrobił się porządek. Każdy lekarz ma swoje zadanie w tym systemie. Chirurdzy już się podzielili na specjalistów z danego typu nowotworu -  Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Specjaliści wojewódzkiego ośrodka koordynującego wypracowali standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, które następnie wdrożone zostały we wszystkich szpitalach włączonych do sieci. Standardy oparte na wytycznych międzynarodowych, uznanych towarzystw naukowych, wprowadzone zostały za pomocą prostych i intuicyjnych szablonów (checklisty) i protokołów. Dzięki temu wyrównał się poziom leczenia i szanse pacjentów na wyleczenie, ponieważ mają dostęp do leczenia o tym samym standardzie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Według Ministerstwa zdrowia w tym roku Krajowa Sieć Onkologiczna ma objąć całą Polskę.

Posłuchaj więcej o działaniu Sieci Onkologicznej na Dolnym Ślasku:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE