Koronawirus na Dolnym Śląsku: Czy zabraknie łóżek w szpitalach? Liczba zakażeń wciąż rośnie

2020-09-28 13:44 Patrycja Nawrocka
koronawirus
Autor: pixabuy

Coraz więcej przypadków koronawirusa w Polsce. Na Dolnym Śląsku liczby też rosną, w niedzielę przybyło 49, a dziś 28 nowych zakażeń. W sumie mamy ich 5030. W niektórych szpitalach w Polsce zaczyna brakować łóżek np. na śląsku. A jak sytuacja wygląda w naszym województwie?

Na Dolnym Śląsku dwa powiaty znajdują się aktualnie w żółtej strefie: trzebnicki i milicki. Ogólna ilość zakażeń w województwie ciągle wzrasta. Dziś sanepid poinformował o nowym ognisku koronawirusa w szpitalu specjalistycznym w Wałbrzychu. To 6 osób z personelu i pacjentów. Przyjęcia do szpitala na razie zostały wstrzymane.

Dolnośląskie szpitale, które mają warunki do przyjmowania osób z chorobami zakaźnymi, uspokajają, że łóżek nie powinno zabraknąć.

- Obecnie w szpitalu przy ul. Koszarowej znajduje się 53 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa i chorujących na covid-19. Ale mamy jeszcze dużą rezerwę. W sumie mamy na zapas ponad 100 łóżek - uspokaja Urszula Małecka, rzeczniczka Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. 

Szpital w Bolesławcu, który jest również dedykowany pacjentem z koronawirusem deklaruje gotowość na większą liczbę pacjentów. Od listopada będzie działać tam nowe izolatorium na 65 łóżek, co da w sumie 120 miejsc.

- Aktualnie w bolesławieckim szpitalu jest 34 zakażonych pacjentów i żaden nie jest podłączony do respiratora- poinformował nas Kamil Barczyk, dyrektor bolesławieckiego szpitala powiatowego. 

A jak wygląda sytuacja z liczbą miejsc dla dzieci zakażonych covid-19? 

Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu informuje, że 8 małych pacjentów z koronawirusem przebywa aktualnie na oddziale Pediatrii i Chorób Infekcyjnych. Maksymalna ilość miejsc to 15. 

Natomiast Klinika Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego nadal stoi pusta. Od decyzji wojewody, która uczyniła porodówkę dedykowaną tylko przyszłym mamą zakażonym koronawirusem, nie zgłosiła się tam ani jedna taka pacjentka. W rezerwie na kobiety czeka tam 57 miejsc, a na neonatologii 50. 

Mamy aktualnie 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz powiatów: oleśnickiego, jaworskiego, oławskiego, złotoryjskiego, wałbrzyskiego, lubińskiego, dzierżoniowskiego, wrocławskiego, lubańskiego, trzebnickiego, ząbkowickiego i milickiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 5030. A liczba osób wyleczonych z COVID-19 w województwie dolnośląskim: 3936.

Łukasz Szumowski ma koronawirusa!