Konsultant ds. chorób zakaźnych: Leki na HIV i malarię pomagają w walce z koronawirusem

2020-03-24 7:00 Patrycja Nawrocka
szpital koszarowa profesor simon
Autor: Patrycja Nawrocka

Kombinacja 33 leków, między innymi na HIV i malarię, działa na koronawirusa. Efektami pochwalił się wrocławski konsultant ds. chorób zakaźnych. We Wrocławiu 8 zakażonych pacjentów poddanych jest nowatorskiej terapii. W jaki sposób leki pomagają chorym?

Z pierwszych obserwacji wynika, że osoby poddane terapii w stanie średnio ciężkim nie wykazują pogorszenia.

- Na dzisiaj mogę powiedzieć, że działa: nikt z pacjentów, którzy dostają leki, nie umarł ani nie wykazuje pogorszenia - mówi prof. Krzysztof Simon, która jako pierwszy w Polsce wprowadził nowatorska terapię na przykładzie doświadczeń chińskich.

- To droga terapia, nie wiem czy jest idealna, ale jest jakaś. Nawet gorsza decyzja jest lepsza niż niepodawanie niczego i patrzenie, jak to będzie. Nie są to leki ściśle powstrzymujące wirusa, ale wbijające się w metabolizm wirusa w pewnych fragmentach - dodał prof. Simon.

Profesor powiedział również, że pacjentka, która w ciężkim stanie przebywa na OIOM-ie, po podaniu leków, rokuje wyzdrowieniem i jej stan może poprawić się z ciężkiego, na średnio-ciężki. Nie wiadomo jeszcze, czy jest to wynik wdrożenia terapii.

Medycy z nadzieją wyczekują również remdesiviru: leku na ebolę, który na całym świecie będzie dopiero dostępny w maju. W styczniu otrzymał go jeden z pacjentów z koronawirusem w USA, po czym jego stan znacznie się poprawił. 

Na razie taką terapie testuje tylko szpital we Wrocławiu, ale prof. Simon zdradził, że koledzy z Lublina również pracują nad jej wdrożeniem.

Koronawirus instrukcja postępowania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.