Koń z jeźdzcem utknął... w glinie! Jak do tego doszło?

i

Autor: OSP KSRG Stare Jaroszowice Facebook

Niecodzienna akcja!

Koń z jeźdzcem utknął... w glinie! Jak do tego doszło?

2023-06-07 10:39

W pobliżu zakładu wydobywającego glinę w Suszkach na Dolnym Śląsku koń z jeźdźcem wpadł do zbiornika z gliną. Na pomoc przybyli strażacy, którzy musieli użyć pasów i dźwigu, aby ich wydobyć.

Do tej trudnej i niecodziennej akcji doszło w Suszkach na Dolnym Śląsku. W sobotę po południu uczestnicy wyprawy konnej wjechali na grząski teren. W pewnym momencie jedna z osób wpadła z koniem do zbiornika z gliną. Tak zaczął się koszmar, a na miejsce wezwano strażaków.

- Do wypadku doszło w pobliżu zakładu wydobywającego glinę dla zakładów ceramicznych. Zadysponowano dwa zastępy, łącznie dziewięć osób. Prowadzono działania z wykorzystaniem samochodu technicznego, żurawia przewoźnego - tak zwanego hds-a - i pasów - informował Piotr Pilarczyk oficer prasowy KP PSP w Bolesławcu. 

Strażacy, aby w ogóle dostać się w pobliże konia, musieli wykonać z podesty z drabin, aby sami nie ugrzęzli w glinie. W trakcie akcji dowiedzieli się dlaczego koń znalazł się w zbiorniku.

- Jeden koń się spłoszył, w wyniku czego drugi odskoczył na bok i wpadł do zbiornika. Zwierzę było utopione po szyję, jeździec również został uwięziony. Najpierw uwolniony został jeździec, potem przykryto głowę konia aby go uspokoić. Przy pomocy podręcznego sprzętu oraz samymi rękoma odgarniano glinę, po czym przełożono pasy za przednimi nogami zwierzęcia. Delikatnie unieśliśmy go do góry, dołożyliśmy kolejne pasy z tyłu i wyciągnęliśmy konia na utwardzoną drogę - relacjonuje dowódca akcji asp. Kamil Różnicki z KP PSP w Bolesławcu.

Koń był uwięziony około godzinę. Nie wymagał pomocy weterynarza, choć pierwsze 10 minut musiał wspierać się na pasach, ponieważ nie mógł ustać o własnych siłach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE