Kiedy otworzą studia tatuażu

i

Autor: Pixabay.com Kiedy otworzą studia tatuażu

Kiedy otworzą studia tatuażu? Tatuatorzy w krytycznej sytuacji finansowej

2020-04-23 7:13

Kiedy otworzą studia tatuażu? Ich otwarcie jest planowane dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Dużo wcześniej zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, z czym nie zgadzają się sami tatuatorzy. Przedstawiciele branży napisali petycję, którą będą kierować do premiera.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu były zamykane w tym samym czasie, teraz gdy wszystko ma zaczynać działać na nowo, salony tatuażu zostały zepchnięte na szary koniec. 

Salony kosmetyczne bardziej potrzebne?

To, kiedy otworzą studia tatuażu, wciąż stoi pod znakiem zapytania. Jedyne, co wiadomo, to to, że nastąpi to w czwartym etapie odmrażania gospodarki, a więc długo po otwarciu salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

- Nie ma większej różnicy, jeśli chodzi o higienę zakładami kosmetycznymi, fryzjerskimi czy barberskimi a studiami tatuażu, które siłą rzeczy muszą być sterylne nie tylko podczas pandemii koronawirusa - mówi Piotr Wołczecki, właściciel 71 ink tattoo, studia tatuażu

Szybsze otwarcie salonów tatuażu? Jest petycja

Stworzona przez środowisko tatuatorskie petycja ma być apelem kierowanym do premiera. W tym apelu zaznacza się, że tak późne otwarcie salonów może skutkować ich zniknięciem z tatuażowej mapy Polski.

- Stanowczo przeciwstawiamy się temu, żeby później otwierać salony tatuażu. To spowoduje, że wiele z nich niestety nie przetrwa i przez to również ogromna ilość ludzi straci pracę - dodaje Wołczecki.

Oto treść apelu tatuatorów do premiera:

Gorąco wierzymy, że zgodnie z art. 32 Konstytucji RP stanowiącym o równym traktowaniu przedsiębiorców, uruchamianie firm branży estetycznej nastąpi jednocześnie i będzie podyktowane względami bezpieczeństwa i poziomem potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, a nie tylko ilością środków, które dana usługa (fryzjerstwo, kosmetyka, tatuaż) oddaje do budżetu Państwa czy uprzedzeniami zakorzenionymi w naszej kulturze.

Gdyby jednak decyzja o przesunięciu otwarcia salonów tatuażu na termin późniejszy niż reszta usług zaliczanych dotychczas do jednej grupy i tego samego procesu legislacyjnego,była celowa, chcielibyśmy przedstawić argumenty za brakiem podziału.

UZASADNIENIE:
Specyfika pracy tatuatorów czy kosmetyczek-linergistek jest zbliżona: zarówno podczas sesji tatuażu, jak i zabiegów kosmetycznych np. makijażu permanentnego dochodzi do przerywania ciągłości tkanek. Opierając się na najnowszych badaniach na obecność wirusa SARS-CoV-2 we krwi ryzyko infekcji podczas transfuzji lub - jak w naszym przypadku - kontaktu z krwią, praktycznie nie występuje. Według powyższych badań wirus we krwi nie występuje u osób chorujących bezobjawowo lub niskoobjawowo. Został on wykryty we krwi kilku pacjentów o zaostrzonym przebiegu choroby, a od początku pandemii w Polsce osób z podejrzeniem lub widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji nie obsługujemy. Według WHO koronawirus przenosi się drogą kropelkową - zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i pośrednim, oraz możliwie przez kontakt z kałem zakażonego pacjenta - nie przez kontakt z krwią. Dlatego argument o większym ryzyku transmisji wirusa w przypadku przerywania ciągłości tkanek jest nieprawdziwy i nieuzasadniony żadnymi badaniami. W tym przypadku nie istnieje różnica w bezpieczeństwie pracy pomiędzy grupą kosmetyczek/fryzjerów a tatuatorów i piercerów.

Istotną różnicą pomiędzy naszymi branżami, zwłaszcza w okresie pandemii, jest ilość obsługiwanych klientów. Linergistka wykonująca makijaż permanentny przyjmuje średnio od 3 do 5 klientów dziennie, a tatuator od 1 do 2. W salonach fryzjerskich czy kosmetycznych jeden pracownik przyjmuje ich każdego dnia zdecdowanie więcej, natomiast w salonie tatuażu na jednego pracownika przypada od 1 do 2 klientów na dobę, co w oczywisty sposób obniża ryzyko transmisji wirusa.

Odległość pomiędzy klientami w salonach kosmetycznych i fryzjerskich jest mniejsza niż wsalonach tatuażu, a odległość pomiędzy tatuatorem/fryzjerem/kosmetyczką - a klientem – jest zbliżona. Kosmetyczki wykonujące zabiegi na twarz (np. zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy, zabiegi na rzęsy, brwi) nie są w stanie utrzymać półmetrowego dystansu pomiędzy swoją twarzą, a twarzą klienta - co w przypadku tatuatora - praca na twarzy klienta – statystycznie może mu się nigdy nie przydarzyć w całej jego karierze.

Procedury, które opracowaliśmy i stosujemy standardowo, zdobyta wiedza i doświadczenie - to wszystko pozwala nam na maksymalne ograniczanie ryzyka infekcji i zakażenia ze strony różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów oraz zakażeń krzyżowych. Poprzez odpowiednią organizację stanowisk pracy, powszechność stosowania sprzętu jednorazowego użytku, codziennej dekontaminacji pomieszczeń, stosowania dodatkowych środków ochrony osobistej klienta i tatuażysty oraz rozwiązań systemowych w lokalu, jesteśmy w stanie pracować czysto i bezpiecznie - tak samo jak w szpitalu. 

Obecnie jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się sektorów branży, w której specjaliści są rozpoznawani i nagradzani na całym świecie. Zaistniała sytuacja stwarza realne zagrożenie zniszczenia budowanego przez nas latami sukcesu.

Chcesz podpisać się pod petycją? Kliknij i wspomóż środowisko tatuatorów

Od kiedy są zamknięte studia tatuażu?


Salony tatuażu są zamknięte od 2 kwietnia.

A co jeszcze zostanie otwarte dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki?

  • siłownie
  • kluby fitness
  • salony masażu
  • teatry (w nowym reżimie sanitarnym)
  • kina (w nowym reżimie sanitarnym)
Dowiedz się, w jaki sposób zmienia się ciało po ćwiczeniach. To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.
Sonda
Czy planujesz zrobić sobie tatuaż?
Koronawirus instrukcja postępowania