Kary za brak maseczki są niezgodne z konstytucją! Jest decyzja sądu w tej sprawie!

2020-08-07 11:58 DR
Koniec obowiązku noszenia maseczek. Czy trzeba nosić maseczki w woj. podlaskim?
Autor: pixabay.com Koniec obowiązku noszenia maseczek. Czy trzeba nosić maseczki w woj. podlaskim?

Sąd Rejonowy w Kościanie zdecydował, że nakładane przez policjantów mandaty za brak maseczki są niezgodne z konsytuacją. Sąd odniósł się również do zakazu przemieszczania się, który obowiązywał w pierwszym etapie pandemii w Polsce. Przeczytajcie więcej na stronie internetowej Radia Eska.

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”. Cała historia swój początek ma w kwietniu. To właśnie wtedy policja chciała ukarać mężczyznę za to, że jadąc na rowerze nie zasłonił ust i nosa. Rowerzysta jednak mandatu nie przyjął, ale po jakimś czasie otrzymał wezwanie na policję. Tam dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania zakazu przemieszczania się, bo – zdaniem policjantów – mężczyzna jadąc na rowerze nie zaspokajał swojej życiowej potrzeby. Sprawa trafiła do sądu. Finalnie jednak sędzia odmówiła wszczęcia postępowania. Dlaczego?

Sędzia Agnieszka Olszewska odmówiła wszczęcia postępowania, powołując się na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód. Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń uznając w tym wypadku za blankietową normę

informują dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Kara za brak zasłoniętych ust i nosa w przestrzeni publicznej może wynieść nawet 500 złotych. Z danych policji, które przytaczają dziennikarze serwisu Business Insider wynika, że do tej pory funkcjonariusze w związku z brakiem maseczki w całej Polsce pouczyli 55 tysięcy osób, prawie 14 tysięcy ukarali mandatem karnym. W prawie 6 tysiącach przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

>> Poznań: Samolot musiał przerwać kołowanie, bo pasażer nie chciał założyć maseczki!

Przypominamy również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tysięcy złotych.

Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.