Sokół

i

Autor: Pixabay (Zdjęcie poglądowe)

Już są! Wykluły się trzy pisklęta pary sokołów w Dolinie Baryczy [ZDJĘCIA]

2021-04-19 9:59

Para sokołów- Zdenka i Borek- zamieszkująca Dolinę Baryczy na Dolnym Śląsku doczekała się potomstwa. Po 5 tygodniach na świat przyszły aż trzy pisklęta! Prawdopodobne jest, że niedługo pojawi się na świecie jeszcze jeden. Nadleśnictwo Żmigród umieściło na swoim Facebooku zdjęcia z gniazda, gdzie można już zobaczyć świeżo narodzone sokoły. Zobaczcie poniżej.

Dwa pierwsze pisklaki wykluły się w niedzielę 18 kwietnia. Ku zaskoczeniu Nadleśnictwa Żmigród, trzeci przyszedł na świat trochę później, w ten sam dzień w nocy. Para sokołów w gnieździe ma jeszcze jedno jajo. Wszyscy z niecierpliwością czekają, aż również z niego wykluje się zdrowy pisklak. Aktualnie opiekę nad swoimi podopiecznymi dzielnie sprawuje ojciec Borek. Skąd wiadomo, że to na pewno on? Poznać można to po niebieskiej obrączce, która znajduje się na jego lewej nodze. Jego partnerka- Zdenka- ma z kolei żółte oznaczenie. 

Jak podkreśla Nadleśnictwo, czekali oni sporo czasu na wymierne efekty. W ciągu ubiegłych ponad dziesięciu lat wpuścili na swój teren ponad 250 ptaków pochodzących z hodowli. Sprawa drgnęła w dobrym kierunku dopiero w 2015, ale bez większego powodzenia. Lęgi się nie udały. Sokół Borek wykuł się w 2017 r. w Dolinie Baryczy i jest pierwszym okazem, który przetrwał i wrócił ze swoją partnerką. To właśnie dzięki nim gatunek tego ptaka może na stałe zagościć na Dolnym Śląsku. 

Raport z anteny 16.04, godz.10

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE