Jesteś uzależniony od telefonu? Akcja "Odłącz się" walczy z tym problemem!

2021-10-14 14:56
telefon
Autor: pixabay.com

Akcja "Odłącz się" to prawie dwuletni projekt skierowany do osób uzależnionych od telefonu. Po dwóch edycjach czas na kolejne działania podejmujące walkę z tym coraz bardziej popularnym problemem. O efektach pracy tego projektu oraz o tym, jak zmniejszyć ilość godzin spędzonych przy telefonie, przeczytacie poniżej.

Pomysłodawcą akcji jest Dawid Wrzesiński ze Żmigrodu. Jak sam wspomina, projekt ten spontanicznie zrodził się w jego głowie, gdy wraz z innymi zdał sobie sprawę z problemu, jakim jest uzależnienie od telefonu.

- Jest to program edukacyjny, kampania społeczna, która powstała trzy lata temu w mojej kuchni. Razem z członkami "Młodego Dolnego Śląska" postanowiliśmy zorganizować coś, co również nas dotykało. Zauważyliśmy, że tracimy czas i trzeba coś z tym zrobić. Następnie wygraliśmy Dolnośląski mały grant i zrealizowaliśmy pierwszą edycję - opowiada Dawid Wrzesiński. 

W ramach akcji nagrano spoty edukacyjne oraz z pomocą psychologów stworzono specjalny program warsztatów, który ma zwracać uwagę na istotę tej współczesnej bolączki.

- Robimy spoty, warsztaty dla uczniów, malujemy napisy ostrzegawcze przed przejściami dla pieszych oraz stworzyliśmy swój własny poradnik dla rodziców i dzieci. W tym roku zaczęliśmy prace nad raportem na temat zdrowia psychicznego. Na naszych warsztatach dzieci poznają mechanizmy, które stosują różne aplikacje. One wiedzą, że nadmierne używanie to strata czasu ale nie wiedzą dlaczego tyle korzystają. Po naszych warsztatach tego się dowiadują. Jak działają ogólne uzależnienia behawioralne oraz co zrobić, żeby ograniczyć swój czas w telefonach np. ustawić tło w telefonie na czarno-białe oraz wyłączyć powiadomienia - mówi organizator akcji "Odłącz się".

Super Raport 14.10 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz Michał Kołodziejczak - AgroUnia) Sedno Sprawy: Joanna Mucha

Jak wspomóc ten projekt?

Do działań "Odłącz się" można dołączyć! Wystarczy wyszukać fanpage tej organizacji. Za jego pośrednictwem można skontaktować się i dołączyć do teamu. Chęć niesienia pomocy innym i walki z uzależnieniami - cechą pożądaną. Poszukiwane są między innymi osoby do zagrania w spocie edukacyjnym oraz malowania specjalnych haseł tuż przed przejściami dla pieszych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE