Koronawirus Dolny Śląsk: Jesteś objęty kwarantanną? Siedź w domu! Bo dostaniesz mandat!

2020-03-13 11:09
Kontrole będą prowadzić funkcjonariusze z poszczególnych komend policji
Autor: Komenda Główna Policji Kontrole będą prowadzić funkcjonariusze z poszczególnych komend policji

Policja włącza się do walki z koronawirusem. Funkcjonariusze w całym kraju rozpoczęli kontrole osób, które objęte są domową kwarantanną.

- Kontrole obowiązują od środy. Policjanci otrzymali od nas adresy osób objętych kwarantanną i prowadzą swoje działania. W środę przekazaliśmy adresy 20 osób, a dziś kolejnych 3 osób z terenu całego powiatu - informuje Czesław Janusiak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy.

Jak wyglądają kontrole policji?

- Przynajmniej raz na dobę policjanci będą sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Funkcjonariusze nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z tymi osobami, nie będą wchodzić do mieszkań. Po dojechaniu na miejsce policjanci zadzwonią do osoby, po czym osoba objęta kwarantanną musi się pokazać w oknie bądź na balkonie i dać znać, że jest obecna w mieszkaniu - wyjaśnia mł. asp. Daria Szydłowska z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

Zasady kwarantanny. Czy można wyjść z domu na zakupy lub spacer z psem?

Absolutnie nie. W sytuacji przebywania na kwarantannie należy poprosić kogoś o pomoc w opiece nad psem, a zakupy powinni robić sąsiedzi lub inni bliscy (torby z zakupami należy pozostawiać pod drzwiami, by minimalizować kontakt bezpośredni). Rząd rozważa podjęcie dodatkowych kroków w tej sprawie, ale na razie żadne konkretne decyzje nie zostały podjęte.

Za opuszczenie domu podczas kwarantanny grożą kary finansowe do 5 tys. złotych.

Koronawirus instrukcja postępowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE