Jeśli masz tę grupę krwi, to możesz mieć większą odporność na koronawirusa

2020-10-16 10:20 WB PAP
Krew
Autor: Unsplash

Okazało się, że grupa krwi może wpływać na to, jaki będzie przebieg COVID-19. Do takich wniosków doszli badacze, którzy opublikowali artykuł na ten temat w naukowym magazynie “Blood Advanced”. Która to grupa krwi? Dowiesz się na Eska Wrocław!

Które grupy krwi są najbardziej odporne na koronawirusa?

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19. Tak wynika z dwóch badań opublikowanych w naukowym magazynie “Blood Advanced”, które przeprowadzono na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 w Danii. Wykazały one, że osoby z grupą krwi 0 nie tylko mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia, ale również rzadziej zapadają na najcięższe formy COVID-19. Dane te porównano z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

Nawet w sytuacji rozwinięcia się u nich COVID-19, choroba ta ma łagodniejszy przebieg, a także istnieją mniejsze szanse powikłań. Ponadto naukowcy przypuszczają, że przeciwciała zawarte w grupie krwi 0 mogą być ważnym czynnikiem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem. Przypominają, że grupa 0 posiada przeciwciała anty-A oraz anty-B.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Które grupy krwi są bardziej narażone na koronawirusa?

Według badań ASH częściej wirusem SARS-CoV-2 zakażają się osoby o grupie krwi A i B. W ich przypadku również częściej dochodzi do zgonu wskutek COVID-19.

Autorzy badań podkreślają, że poza grupą krwi wpływ na przebieg choroby mają inne schorzenia, na które cierpi pacjent, jego wiek, ewentualna otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

Z badania wykonanego w szpitalu w kanadyjskim Vancouver na około 100 pacjentach, na które powołuje się "Blood Advanced", wynika, że zdecydowaną większość osób w stanie krytycznym po zakażeniu SARS-CoV-2 stanowili pacjenci z grupami krwi A oraz AB.

Cristina Arbona z Hiszpańskiego Towarzystwa Hematologii i Hemoterapii (SEHH) wskazała, że opublikowane w “Blood Advanced” badania potwierdzają wcześniejsze obserwacje zespołów lekarskich na świecie, że grupa krwi może mieć związek ze sposobem przebiegu COVID-19.

Zaznaczyła jednak, że istnieje szereg innych wypadkowych, od których uzależniony jest proces reakcji organizmu na zakażenie, takich jak np. przewlekłe choroby, na które cierpi pacjent.