szpital

i

Autor: Pixabay.com

Szpital w Jeleniej Górze nie dostanie ani złotówki z Dolnoślaskiego Pakietu Ochrony Zdrowia

2020-04-03 11:43

Pakiet to ponad 40 mln złotych wsparcia dla jednostek opieki medycznej na Dolnym Śląsku. Pieniądze mają być pomocą dla służb w walce z koronawirusem. Niestety z przekazanej przez urząd puli pieniędzy do stolicy Karkonoszy trafi niewielka kwota 1,5 mln złotych. Pieniądze otrzyma pogotowie ratunkowe, natomiast szpital w Jeleniej Górze nie otrzymał ani złotówki.

Sytuację z niedowierzaniem komentuje prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak:

 

Nasze skrajnie zdziwienie budzi przede wszystkim fakt, że znaczącej kwocie 40 milionów złotych, przeznaczonej na ten cel ANI JEDNA ZŁOTÓWKA NIE TRAFI DO WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM SZPITALNEGO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ, szpitala dla którego organem założycielskim jest właśnie Urząd Marszałkowski. Jesteśmy w stanie zrozumieć relatywnie duże kwoty dla szpitali wrocławskich, czy dla szpitali specjalistycznych- zakaźnych w regionie, niezależnie od ich podporządkowania. Jednakże niezauważenie znaczenia – a w zasadzie wręcz istnienia jeleniogórskiego szpitala w tak krytycznym dla ochrony zdrowia momencie – jest nie do pojęcia i nie do przyjęcia.Niestety – musimy skonstatować, że w symbolicznej formie jest to dowód braku szacunku dla setek pracowników tego Szpitala, którzy od tygodni poświęcają się swojej pracy, nie bacząc na osobiste bezpieczeństwo. Jest to też wyraz nie liczenia się z bezpieczeństwem nie tylko ponad 300 tys. mieszkańców Miasta i Powiatu Jeleniogórskiego, ale też powiatów ościennych, bowiem Szpital ten pracuje także dla pacjentów szeroko rozumianego regionu.

Poza szpitalem na wsparcie liczyło również pogotowie, które pieniądze otrzymało, ale mowa o najmniejszej kwocie ze wszystkich objętych pakietem jednostek , dokładnie 1,5 mln, czyli nie tylko ponad trzykrotnie mniej niż wrocławskie, ale też dwukrotnie mniej, niż porównywalne legnickie. Przypominamy, że obszar działania jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego sięga od Kamiennej Góry do Lubania, więc obejmuje znaczącą część południowo-zachodniej części Dolnego Śląska.

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

O komentarz poprosiliśmy Rzecznika Marszałka Województwa Dolnośląskiego Michała Nowakowskiego, który wyjaśnił, że pieniądze z Pakietu Ochronnego trafiły do jednostek „frontowych” w walce z pandemią, a do takich nie zalicza się szpital w kotlinie jeleniogórskiej.

 - Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze otrzymał od marszałka Województwa 400 tys. zł na natychmiastowy zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Ta bezzwłoczna decyzja, podjęta poza wdrażanym pakietem ochronnym podyktowana była koniecznością szybkiego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej dla personelu tak ważnej placówki medycznej obejmującej opieką mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej  - mówi Michał Nowakowski, rzecznik marszałka. - Pacjenci Szpitala w Jeleniej Górze, u których potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem lub istnieje podejrzenie zakażenia ewakuowani są do Szpitala Jednoimiennego - Zakaźnego w Bolesławcu bądź w Legnicy, które dedykowane są walce z epidemią. Pakiet dla Ochrony Zdrowia jest działaniem odpowiadającym na pilne potrzeby sprzętowe i materiałowe wszystkich medycznych jednostek "frontowych", ale ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Dolnym Śląsku pakiet jest projektem otwartym i będzie odpowiadał dynamicznie zmieniającym się warunkom.

 

Koronawirus instrukcja postępowania
Sonda
Czy uważasz, że szpital w Jeleniej Górze powinien dostać więcej pieniędzy na maseczki dla lekarzy?