Szykują atrakcyjne kierunki w Zespole Szkół nr 3

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Jak stworzyć winnicę i zadbać o zieleń? Sprawdźcie czego uczą we Wrocławiu!

2023-03-20 7:00 Tekst sponsorowany

Technik ogrodnik-uprawa winorośli i prowadzenie winnicy oraz technik architektury krajobrazu-ogrodnik miejski – to dwa nowe kierunki, jakie od września otwarte zostaną w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu. Ich uruchomienie to odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców na tego typu specjalistów. W tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza 15 maja.

– Patrząc na to, jak wiele nowych nasadzeń i terenów zielonych powstaje w mieście oraz jak zmienia się podejście do ich projektowania, postanowiliśmy od nowego roku szkolnego kształcić ogrodników miejskich – mówi Filip Marek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. – Uczniowie w planie zajęć będą mieli takie przedmioty jak dziedzictwo kulturowe i współczesne trendy rozwoju miast oraz zrównoważony rozwój. Zdobędą też niezbędną wiedzę dotyczącą infrastruktury technicznej miasta czy hortiterapii – dodaje.

Hortiterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, polegająca na kontakcie z roślinami.

– Od dłuższego czasu borykamy się z brakiem wykształconych pracowników – podkreśla Grażyna Tadla, właścicielka firmy zajmującej się projektowaniem terenów zielonych. Sama uczy zawodu swoją kadrę.

– Praca ogrodnika miejskiego nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. Wymaga sporej wiedzy o mieście i o roślinach – wyjaśnia.

Uprawa winorośli prowadzenie winnicy

Drugą nowością w szkole jest uprawa winorośli i prowadzenie winnicy. Dolnośląskie jest trzecim województwem w kraju pod względem winnic. Żeby efektywnie nimi zarządzać, niezbędna jest fachowa wiedza.

– Będziemy kształcić uczniów w ścisłym porozumieniu z aktywnie działającymi winiarzami – zapowiada Filip Marek.

Na tym kierunku będą takie przedmioty, jak: uprawa i pielęgnacja winorośli, zakładanie i prowadzenie winnicy, podstawy somelierstwa (znawstwo win) czy enoturystyka (turystyka winiarska).

– Winiarstwo to prężnie rozwijający się na Dolnym Śląsku biznes. A osoby, które wiedzą, jak prowadzić takie winnice, jak chronić je przed szkodnikami, są i będą niezwykle cennymi pracownikami – mówi Nestor Kościański, prezes stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie.