Zima zaskoczyła drogowców na Dolnym Śląsku? Sytuacja na drogach wygląda zaskakująco dobrze

i

Autor: Zdjęcie od czytelnika

Transport

Intensywne opady śniegu na Dolnym Śląsku. Korki, stłuczki i wypadki na drogach

Zima znów zaskoczyła drogowców na Dolnym Śląsku? Jak się okazuje, nie tym razem! Główne drogi w województwie, choć były odpowiednio przygotowane, w wielu miejscach się korkują ze względu na stłuczki i wypadki. Sytuacji nie poprawiają również roboty drogowe prowadzone w wielu miejscach na Dolnym Śląsku.

Śnieżyca na Dolnym Śląsku. Kolizja na A4 pod Wrocławiem

Przez cały dzisiejszy dzień kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność na drogach w województwie dolnośląskim. Mimo że od rana nie doszło do poważniejszych zdarzeń, a ruch odbywał się płynnie, to po 17:00 na autostradzie A4 w kierunku Katowic, na wysokości węzła Brzezimierz doszło do kolizji. Auto ciężarowe uderzyło w bariery energochłonne i przewróciło się na jezdnię. W zdarzeniu nie ma osób poszkodowanych, a trasa w miejscu wypadku jest nieprzejezdna. Wyznaczono objazdy przez węzeł Brzezimierz. Według szacunków GDDKiA utrudnienia w ruchu mogą potrwać trzy godziny. 

Sytuacja wygląda podobnie jeszcze na dwóch drogach na południe od Wrocławia. Na drodze krajowej nr 94 od Marcinkowic do Radwanic oraz na drodze krajowej nr 8 na wysokości Domasława również musimy liczyć się z utrudnieniami. 

Sytuacja na dolnośląskich drogach. Śnieżyca nie zaskoczyła drogowców

Dolnośląscy drogowcy do trudnych warunków mogli przygotować się już w poniedziałek, 27 listopada. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wówczas ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu na terenie niemal całego Dolnego Śląska. Nocne opady spowodować miały przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 25 centymetrów. 

Śnieżyca na Dolnym Śląsku. Korki, stłuczki i wypadki na drogach

Choć najważniejsze drogi na Dolnym Śląsku zostały odpowiednio przygotowane, to kierowcy i tak mierzyć muszą się z dużym natężeniem ruchu. We wszystkim nie pomagają intensywne opady śniegu, które ponownie zaśnieżają jezdnię oraz fakt, że sporo osób wciąż nie zmieniło opon na zimowe. Na samym dolnośląskim odcinku autostrady A4 doszło już do trzech kolizji. Utrudnienia występują na drogach:

  • DK 8,
  • DK 33,
  • DK 46,
  • DK 30,
  • DK 94,
  • DK 36,
  • DK 12.

Śnieżyca na Dolnym Śląsku. Niektórzy mogą nie dojechać do pracy

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku dojazdu z mniejszych miejscowości. Jeszcze o godzinie 4:00 kierowcy zgłaszali beznadziejny stan nawierzchni m.in. na odcinku Bystrzyca Kłodzka - Polanica-Zdrój, jednak już w okolicach godziny 6:00 trasa ta była już spokojnie przejezdna. Największe problemy mogą mieć jednak mieszkańcy, którzy do pracy muszą przejeżdżać drogami gminnymi - w tych miejscach jezdnia często jest jedynie wyjeżdżona przez samochody, które same musiały przebijać się przez warstwy śniegu. Wczesnym porankiem utrudnienia występowały także na trasie Ząbkowice Śląskie -Ziębice w okolicach Niedźwiednika, gdzie samochód ciężarowy miał problemy z pokonaniem wzniesienia. Na miejscu pojawiły się służby drogowe, a droga jest już przejezdna. 

Autobus szkolny pod Nową Rudą autobus szkolny wylądował w rowie

Około godziny 8:00 w okolicach Nowej Rudy do przydrożnego rowu wpadł autobus szkolny, w którym znajdowały się dzieci. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Do zdarzenia doszło na nieodśnieżonej drodze.

Tak mieszkają i żyją polscy skoczkowie narciarscy. Stoch w góralskim klimacie, Żyła poszedł w nowoczesność, u Kubackiego przytulnie i rodzinnie