IMGW ostrzega: burze i grad niemal w całej Polsce! Wszystko przez cyklon Dawida

i

Autor: Canva/ screen IMGW Facebook

Prognoza pogody

IMGW ostrzega: burze i grad niemal w całej Polsce! Wszystko przez cyklon Dawid

2023-05-24 15:03

Jak informuje IMGW, 23 i 24 maja w wielu miejscach Polski należy spodziewać się burz z gradem. To konsekwencja nadejścia cyklonu Dawid. Sprawdźcie poniżej, gdzie dokładnie wydano alerty.

IMGW wydało ostrzeżenie na 23.05 z ważnością od godziny 8:00 do 20:00, a także na noc 23/24.05 i dzień 24.05.2023. Ostrzeżenie dotyczy występowania burz z gradem. We wtorek od zachodu nadejdzie do Polski cyklon (układ niżowy) Dawid. Przyniesie części kraju burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu do 35 litrów na metr kwadratowy. Opady mogą trwać nawet 12 godzin. Poza tym spadnie grad. W wielu miejscach Polski będzie niebezpiecznie.

Cyklon Dawid. Gdzie będą burze?

Synoptycy zapowiadają burze w następujących miejscach:

  • województwo lubuskie, a dokładnie powiaty: sulęciński, słubicki, świebodziński, zielonogórski, Zielona Góra, krośnieński, żarski, żagański i nowosolski;
  • województwo dolnośląskie, większość powiatów, z wyjątkiem tych leżących na północnym wschodzie regionu;
  • województwo opolskie, bez powiatów północnych;
  • województwo małopolskie, w powiatach: chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, nowotarskim, tatrzańskim.

Burze występować będą miejscami na południu i zachodzie kraju. Większa szansa na wystąpienie intensywniejszych zjawisk w czasie burz dotyczyć będzie krańców południowych Polski. Burze tworzyć się będą już od godzin około południowych, ale intensyfikacja ich rozwoju prognozowana jest na drugą połowę dnia. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą intensywne opady deszczu. Słaby przepływ powietrza będzie stwarzać zagrożenie tworzenia się niemal stacjonarnych komórek burzowych, a co za tym idzie kumulacji opadów w jednym miejscu. Suma opadów, zwłaszcza w obszarach podgórskich, może dochodzić do 30-35 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Lokalnie możliwe są opady gradu, do około 2 cm średnicy.

Burze zapowiadane są jest również na 24 maja, środę. Żółte alarmy przed burzami z gradem mogą obowiązywać w województwach: podkarpackim, lubelskim (poza wschodnią częścią regionu), mazowieckim (w powiatach: garwolińskim, kozienickim, białobrzeskim, radomskim, Radom, zwoleńskim i lipskim), świętokrzyskim (na wschodzie województwa) i małopolskim (w powiatach wschodnich).

Pierwsza w październiku burza w Lesznie
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE