Najwyższa inflacja w tym wieku! Tak wysokich cen jeszcze nie było

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Najwyższa inflacja w tym wieku! Tak wysokich cen jeszcze nie było

Ile w tym roku wrocławianie wydadzą na święta? Ceny SZOKUJĄ!

2021-12-10 14:21

Inflacja z miesiąca na miesiąc przyśpiesza, a końca nie widać. Obawy przed kolejnymi podwyżkami są jak najbardziej uzasadnione. Niektóre produkty i usługi podrożały o prawie połowę! A to oznacza, że święta Bożego Narodzenia będą dla nas zdecydowanie bardziej kosztowne w porównaniu do zeszłego roku. Co i o ile podrożało? Ile w tym roku wrocławianie wydadzą na święta? O tym przeczytacie w artykule.

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a w sklepach zauważalny już pierwszy zakupowy szał. Pomimo inflacji wrocławianie ruszyli do sklepów i zaopatrują się w prezenty, czy też produkty na świąteczny stół. Ceny w stosunku do roku ubiegłego wzrosły o 7,7%. Co dokładnie podrożało?

- Mięso podrożało w stosunku do 2020 roku prawie o 10%. Zastrzegam jednak, że chodzi tu jedynie o wołowinę i mięso drobiowe. Podrożał również codzienny produkt, który wykorzystujemy czyli pieczywo - tak samo o 10%. Pamiętajmy też, że pieczemy ciasta. Cena cukru wzrosła o 11%, mąka o 9%. To wszystko daje efekt wzrostu cen słodyczy świątecznych - mówi Leszek Cybulski z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Warto jednak zaznaczyć, że nie produkty spożywcze, a usługi będą najważniejszym czynnikiem przy wydawaniu pieniędzy w czasie okołoświątecznym.

- Bardziej poczujemy po kieszeni ceny takie jak wzrost usług, które są związane z naszym mieszkaniem czyli wywóz śmieci - 20% podwyżki, opał to natomiast ponad 18% wzrostu oraz transport z oczywistych względów podrożał najbardziej, o 22%. Nie zapomnimy również o gazie, za który zapłacimy więcej prawie o połowę - dodaje Cybulski.

Nie tylko nasze zarobki mają wpływ na to, ile płacimy za dane produkty ale również region, który na co dzień zamieszkujemy.

- Wydatki są stosunkowo wysokie na tle kraju, ponieważ mamy na Dolnym Śląsku drugi poziom wynagrodzeń. Poziom cen wpływający na te wydatki wzrósł najmniej w kraju w III kwartale tego roku. Te różnice w porównaniu do innych miast przede wszystkim wynikają z cen targowiskowych ale także cen usług, które są dostępne w danym regionie. Na te ceny wpływają również placówki handlowe, które nie mają charakteru sieciowego - mówi Cybulski.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 10.12.2021

Lista nie jest długa ale są również produkty, które staniały. Są nimi owoce i mięso wieprzowe. 

Dodając wszystkie wzrosty i spadki cen, według danych Urzędu Statystycznego łącznie wszystkie nasze świąteczne zakupy będą droższe o 10%. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!