Europejski Dzień Bez Samochodu 2021. Kiedy wypada? Sprawdź, co będzie się działo we Wrocławiu

2021-09-21 15:47
Europejski Dzień Bez Samochodu.  Jak go obchodzić?
Autor: pixabay.com

Europejski Dzień Bez Samochodu, a przemieszczać jakoś się trzeba... Już 22 września będziemy mogli się o tym przekonać. W tym dniu komunikacja miejska we Wrocławiu będzie darmowa, a świetną alternatywą jest także wybranie roweru. Zamiast jechać samochodem, wybierz którąś z tych opcji. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Według statystyk z ubiegłego roku na 1000 mieszkańców we Wrocławiu przypada aż 690 samochodów. Te dane mogą zastanawiać i wzbudzać mały niepokój. Wniosek nasuwa się sam: jeden pojazd przypada na prawie jedną osobę. 22 września w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego. Warto więc właśnie w tym dniu zostawić swój samochód pod domem i skorzystać z autobusu czy tramwaju. Dobrym pomysłem jest także rower. 

Nie tak szybko!

Zanim jednak złapiemy za kierownicę i ruszymy w podróż ścieżką rowerową, powinniśmy upewnić się, czy nie mamy ku temu żadnych przeciwskazań zdrowotnych.

- Jeśli nasze krążki międzykręgowe są uszkodzone, to jazda na rowerze może nam zaszkodzić. Należy mieć to na uwadze - podkreśla Maja Kanecka fizjoterapeutka z Fizjohome we Wrocławiu.

A jeśli pod kątem zdrowotnym nic nie stoi na przeszkodzie, to upewnijmy się jeszcze, czy robimy to w prawidłowy sposób.

- Przede wszystkim siodełko musi być ustawione na odpowiedniej wysokości. Podczas pedałowania nogi nie powinny się całkowicie prostować, powinny pozostawać w zgięciu pod kątem około 20 stopni - tłumaczy Maja Kanecka.

- Wiele osób przychodzi do nas z kontuzjami, których nabywają podczas jazdy samochodem, więc myślę, że przesiadka na rower dla tych osób byłaby często wskazana - dodaje Kanecka.

Miasto Wrocław chcąc propagować jazdę na rowerze wśród najmłodszych, ruszyło z programem "Młodzi aktywni zmobilizowani".

- Chcemy przekazać młodym wrocławianom, zarówno tym w szkołach podstawowych, jak i przedszkolach - jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, jak bezpiecznie się na nim przemieszczać i przekonujemy do tego, by jadąc do szkoła wybrali rower lub hulajnogę - mówi Ula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Raport z anteny 21.09, godz.10

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE