W obecnym budynku szkoły problemem są m.in. niewielkie sale lekcyjne, wąskie korytarze i brak sali gimnastycznej

i

Autor: Sebastian Stelmach W obecnym budynku szkoły problemem są m.in. niewielkie sale lekcyjne, wąskie korytarze i brak sali gimnastycznej

Dywizjon 303 nie ma warunków do nauki. Konieczna jest budowa nowego budynku! [POSŁUCHAJ]

2020-10-30 16:20

Nawet 30 milionów może kosztować budowa nowej szkoły w Wiszni Małej. Obecny obiekt, przystosowany na potrzeby szkoły 200-letni pałac, jest już za mały. Dlatego gmina wyłoniła właśnie projektanta nowej szkoły.

Zespół szkolno-przedszkolny w Wiszni Małej przez lata mieścił się w blisko 200-letnim pałacu. Z roku na rok w szkole przybywa uczniów, dlatego gmina stanęła przed wyzwaniem budowy nowej siedziby.

- Szkoła mieści się w poniemieckim pałacu, który dziś nie spełnia już dzisiaj funkcji nowoczesnej placówki edukacyjnej. Na większość korytarzy, schodów są stosowane odstępstwa, bo nie spełniają już one obecnych norm. Społeczność szkolna w ciągu 10 lat zwiększyła się o 300 procent, bo z setki uczniów mamy już nasz Dywizjon 303, czyli 303 uczniów - mówi dyrektor Piotr Zaleski.

Rosnąca liczba dzieci doprowadziła do tego, że szkoła funkcjonuje w trzech budynkach. W pałacu znajdują się klasy I-VIII, w Ligocie Pięknej jest przedszkole, a w Piotrkowiczkach funkcjonują zerówki. Aby to zmienić, gmina planuje budowę nowego obiektu.

Nowa szkoła, która stanie na działce sąsiadującej z obecną siedzibą, ma być wielofunkcyjnym obiektem, z którego będą korzystać mieszkańcy całej gminy.

- Będzie to bardzo duży obiekt o powierzchni 5,5 tys. m kw. Znajdzie się w nim przedszkole, szkoła podstawowa, kuchnia, sala gimnastyczna, aula oraz biblioteka szkolna - mówi wójt Jakub Bronowicki.

Gmina po konsultacjach z mieszkańcami wybrała koncepcję zagospodarowania obiektu, z dwóch propozycji - tradycyjnej i nowoczesnej - wybrano tą drugą. W tej chwili gmina wybrała firmę, która zaprojektuje budynek i przygotuje kompletną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę. Ta procedura potrwa rok i będzie kosztować ok. 200 tys. zł.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie środków na budowę szkoły. Bo gmina sama nie udźwignie inwestycji, której wartość szacuje się na ponad 30 mln zł.

Posłuchaj: Budowa szkoły w Wiszni Małej
ESKA XD #008
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE