Dolny Śląsk: Sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku. Czy jest zagrożenie powodzią? [RAPORT DZIEŃ PO DNIU, NA ŻYWO]

2020-06-26 7:30

Na Dolnym Śląsku w ostatnich dniach doszło do licznych podtopień. Niebezpiecznie rośnie poziom wody w Odrze. Sprawdź, jaka jest sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku. Czy jest zagrożenie powodzią? I czy rzeczywiście mamy się czego bać? Oto nasz raport dzień po dniu. Relacjonujemy na żywo, jaka jest sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku.

Mieszkańcy Dolnego Śląska pamiętają Powódź Tysiąclecia - tę powódź, która miała miejsce w lipcu 1997 roku. Wówczas woda wdarła się na część wrocławskich osiedli. Ucierpiał w szczególności Kozanów. Wówczas żywioł miał swój początek w Kotlinie Kłodzkiej. Czy czeka nas powtórka z 1997 roku? Czy na Dolnym Śląsku jest zagrożenie powodzią? Sprawdź, jaka jest sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku. Relacjonujemy na żywo podtopienia, do jakich doszło w województwie dolnośląskim i informujemy na bieżąco o poziomie wody w rzekach na Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk: Sytuacja hydrologiczna we Wrocławiu. 26 czerwca 2020, godz. 7.00

Najgorsze za nami. Sytuacja we Wrocławiu powoli się uspokaja. Poziom wody w Odrze wynosi 444 centymetrów (mierzony przy Trestnie).

Dolny Śląsk: Sytuacja hydrologiczna we Wrocławiu. 25 czerwca 2020, godz. 12.50

Rośnie poziom wody w Odrze.

- To nie fala kulminacyjna, tylko niewielkie wezbranie w tej chwili przechodzi przez Wrocław, woda dojdzie do stanu alarmowego, ale nie ma czym się martwić, nie będzie żadnej powodzi, stan już powoli opada, więc nie musimy się nie wiadomo jak zabezpieczać - uspokaja Jerzy Weraksa z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Poziom wody w Odrze w Trestnie wynosi 444 cm.

Dolny Śląsk: Podtopienia, sytuacja hydrologiczna. 23 czerwca 2020, godz. 7.00

IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia. Poziom wody w Odrze cały czas rośnie. Według prognoz stany wody na Odrze będą rosły powyżej stanów alarmowych, a w części powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie dotyczy części Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna. Poziom wody w Odrze od Trestna do Brzegu Dolnego przekroczył stan ostrzegawczy.

Dolny Śląsk: Podtopienia, sytuacja hydrologiczna. 22 czerwca 2020, godz. 16.00

Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma wziął udział w obradach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie aktualnej sytuacji hydrologicznej na terenie województwa.

- Prognoza meteorologiczna na najbliższe kilka dni, do środy, przewiduje rozpogodzenia oraz przelotne i niezbyt intensywne opady. To pozwoli nam zredukować wody, które w pojawiły się w zbiornikach oraz zabezpieczyć się na kolejne dni. W środę znów mogą pojawić się burze i bardziej intensywne opady, więc musimy być gotowi również na taką okoliczność. Wszystkie zbiorniki, które zbierają nadmiar wody mają duże rezerwy. Dwa największe zbiorniki w naszym regionie (te, które zbierają wodę opadową z Nysy Kłodzkiej), a więc Nysa i Otmuchów, również mają rezerwę, ale to  z tych zbiorników dosyć intensywnie jest spuszczana woda, w przygotowaniu na ewentualne następne zdarzenia – mówił podczas briefingu wicewojewoda Bogusław Szpytma.

Obecnie na terenie Dolnego Śląska stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, natomiast stan ostrzegawczy w 21 miejscach.

Trwa szacowanie strat. Dopiero potem poznamy wysokość ewentualnych odszkodowań. W czasie trzech dni najbardziej intensywnych opadów strażacy odnotowali około 400 zdarzeń. Większość z nich dotyczyła wypompowania wód z piwnic lub drobnych zatorów, a także na przykład usuwania konarów drzew.

Wicewojewoda Bogusław Szpytma o sytuacji hydrologicznej na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk: Podtopienia, sytuacja hydrologiczna. 22 czerwca, godz. 6.00

Z trudną sytuacją hydrologiczną zmagają się mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej. Strażacy zapowiadają, że są przygotowani na najgorsze, czyli na powódź.

- W sobotę (20 czerwca) mieliśmy 60 interwencji, w niedzielę (21 czerwca) - 40, wszystkie te zdarzenia miały miejsce na terenie Bystrzycy Kłodzkiej: zalania i podtopienia wzdłuż Nysy Kłodzkiej i Białej Lądeckiej. W tych dwóch przypadkach mamy stany alarmowe - mówi Rafał Chorzewski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. - W nocy było spokojnie, ale zagrożenie jeszcze nie minęło.

Zobacz też: Podtopienia w Polsce. Sytuacja hydrologiczna w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Sprawdź

Rafał Chorzewski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Kłodzku, o sytuacji hydrologicznej w Kotlinie Kłodzkiej

Dolny Śląsk: Podtopienia, sytuacja hydrologiczna. 20 czerwca 2020

W Świeradowie-Zdroju na Dolnym Śląsku doszło do podtopień. Zalane zostały ulice i niektóre posesje. Sytuację próbują opanować strażacy, którzy wciąż walczą ze skutkami ulewy.

Stan rzek na Dolnym Śląsku

23 czerwca 2020, godz. 8.30

Odra: 444 cm

22 czerwca 2020, godz. 6.00

  • Odra: 376 cm
  • Bystrzyca: 148 cm
  • Ślęza: 248 cm
  • Nysa Kłodzka: 309 cm
  • Widawa: 312 cm
Stany alarmowe na rzekach w kotlinie Kłodzkiej.

Opady Dolny Śląsk. Gdzie teraz pada? [NA ŻYWO, MAPA]

Na poniższej mapie możecie zobaczyć na żywo, gdzie na Dolnym Śląsku teraz pada deszcz.

Dolny Śląsk. Podtopienia, zalane ulice. Zobacz film [WIDEO]