Dolny Śląsk będzie miał w Dreźnie swoje biuro. Powstanie ono jesienią [ZDJĘCIA]

2020-08-07 7:32 Kinga Czernichowska

W Dreźnie powstaje Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego, a to oznacza, że Dolny Śląsk będzie miał swoich przedstawicieli w Dreźnie. Dlaczego akurat w Dreźnie? Miasto jest stolicą Wolnego Państwa Saksonia, które od ponad 20 lat jest regionem partnerskim dla Dolnego Śląska.

Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna w bezpośrednim sąsiedztwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu - miejsca, gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii.

- Obecnie realizujemy prace wykończeniowe, biuro wymaga dostosowania do tego rodzaju działalności.Dzięki wielkim przeszklonym witrynom już teraz przyciąga uwagę mieszkańców Drezna i przyjezdnych. Czas obecnego remontu wykorzystujemy na promowanie najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. W witrynach biura można zobaczyć najnowszą kampanię promocyjną Dolnego Śląska, bilbordy zachęcające do poznania i odkrywania naszego regionu – mówi Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, koordynujący utworzenie nowej jednostki. 

Zadaniem biura będzie m.in. wspieranie dotychczasowej współpracy między regionami przez organizację takich wydarzeń, jak konferencje, debaty, seminaria czy wystawy. Biuro będzie także prowadzić aktywną działalność na rzecz zacieśniania relacji gospodarczych między regionami. Planowane są również tzw. giełdy kooperacyjne, mające na celu wymianę doświadczeń między przedsiębiorcami oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych.

Początkowo zespół, który poprowadzi biuro, ma składać się z dwóch osób.

Wolne Państwo Saksonia graniczy z naszym województwem wzdłuż południowo-zachodniego odcinka granicy Polski z Niemcami. Regiony mogą pochwalić się ponad 21-letnią współpracą, a miasta Drezno i Wrocław łączy już ponad 61-letnia umowa o partnerstwie miast. Biuro rozpocznie swoją działalność jesienią.