Do kiedy trzeba nosić maseczki? Do kiedy zasłaniać twarz? Sprawdź!

2020-05-27 8:30
Maseczka ochronna
Autor: Pixabay.com

Do kiedy trzeba nosić maseczki? Do kiedy konieczne będzie zasłanianie twarzy? Jak długo będą obowiązywać przepisy nakazujące noszenie maseczek w miejscach publicznych? Takie pytania zadaje sobie wielu internautów i wielu naszych słuchaczy. Znamy odpowiedź! Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj (27 maja) poznamy szczegóły w sprawie zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Przed nami czwarty etap luzowania obostrzeń.

Przypomnijmy: od czwartku (16 kwietnia) noszenie maseczki lub zasłanianie nosa i ust w inny sposób (np. poprzez zakrycie ich apaszką) jest obowiązkowe. Powstaje jednak pytanie, do kiedy trzeba będzie nosić maseczkę? Kiedy nakaz zakrywania nosa i ust zostanie zdjęty?

Do kiedy trzeba nosić maseczki?

Prawdopdoobnie już dzisiaj (27 maja) dowiemy się szczegółów, bo właśnie na dzisiaj zaplanowana jest konferencja prasowa w sprawie kolejnego etapu luzowania obostrzeń. Niemniej jednak już od dłuższego czasu mówi się, że obowiązek noszenia maseczek na dworze może zostać zniesiony. Noszenie maseczek obowiązywałoby w takiej sytuacji w zamkniętych pomieszczeniach typu galerie, gabinety kosmetyczne czy fryzjerskie. Wyjątkiem mogą być siłownie, bo podczas wysiłku fizycznego brak dotlenienia mózgu może spowodować negatywne skutki zdrowotne. Do kiedy zatem trzeba nosić maseczki?

Do kiedy trzeba nosić maseczkę?

Przypomnijmy, jak było wcześniej. A nie było dotąd dobrych wiadomości dla tych, którzy chcieliby odetchnąć pełną piersią. Niestety, na szybkie zdjęcie tego nakazu (nakazu noszenia maseczek lub zakrywania nosa i ust w inny sposób) się nie zapowiadało. Mówił o tym na jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na pytanie dziennikarza o koniec obowiązywania nakazu, odpowiedział:

- Maseczki będziemy nosić do czasu, aż powstanie szczepionka - stwierdził Szumowski.

Ostatnio jednak zmienił zdanie w sprawie noszenia maseczek. W Czechach, gdzie epidemia już powoli wygasa, rząd rezygnuje z obowiązku noszenia maseczek.

- Jeżeli wskaźnik retransmisji wirusa będzie poniżej 1 albo bliższy zera (chodzi o to, ile osób zaraża jedna osoba - przyp. red.) będziemy mogli zdjąć obowiązek noszenia maseczek. Na razie jednak jest apel, by te maseczki nosić i by robić to we właściwy sposób, bo chronimy w ten sposób zdrowie innych osób - mówił dzisiaj (12 maja) minister Łukasz Szumowski w jednym z wywiadów.

W niektórych województwach wskaźnik retransmisji wirusa już spada. To kolejny aspekt, który może zostać poruszony na konferencji prasowej. Niewykluczone, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony tylko w niektórych województwach.

Do tej pory do noszenia maseczek musieliśmy się po prostu przyzwyczaić. Nie było to łatwe, ponieważ przy noszeniu maseczki trudno jest oddychać czy poczuć zapach wiosny. Niektórzy mieli również problem z parującymi okularami.

Czytaj też: Maseczka ochronna. Jak ją nosić, żeby okulary nie parowały?

Jak długo mogą jeszcze potrwać prace nad szczepionką na koronawirusa? Eksperci twierdzą, że nawet rok, być może półtora roku. Ale naczelny epidemiolog Szwecji uprzedza, że kraje, które myślą, że zachorowalność na koronawirusa spadnie do zera, są w błędzie.

Do kiedy zasłaniać twarz?

Jak długo więc będziemy musieli zasłaniać twarz i chodzić opatuleni? Tego dokładnie nie wiadomo, ale niewykluczone, że jeśli epidemia zacznie w Polsce wygasać, to będziemy mogli pokazać się bez maseczki już w najbliższych dniach. Nie zanosi się natomiast na szybkie wynalezienie szczepionki.

W jakich sytuacjach trzeba obecnie nosić maseczkę?

Przypominamy, że maseczkę trzeba nosić w miejscach publicznych. Gdzie zatem na pewno trzeba mieć na sobie maseczkę?

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego lub komercyjnego
  • na drogach i placach
  • w zakładach pracy (wyłącznie osoby zajmujące się obsługą interesantów lub klientów)
  • w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach
  • na terenie budynków użyteczności publicznej
  • na terenie nieruchomości wspólnych

Liczba zakażonych koronawirusem niestety wciąż rośnie. Obecnie na Dolnym Śląsku jest ponad ok. 2,5 tys. chorych.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Mateusz Morawiecki o zasadzie "3 i" - nowe zasady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE