Czy w szkole trzeba mieć maseczkę? Sprawdź! Są nowe wytyczne

2020-10-12 8:35

Czy w szkole trzeba mieć maseczkę? Są już wytyczne GIS i ministerstwa edukacji w tej sprawie. Czy skoro cały kraj jest w żółtej strefy, to czy w szkole trzeba mieć maseczkę? Przypomnijmy, że szkoły funkcjonują w nowym reżimie sanitarnym i na nowych zasadach. Czy trzeba będzie nosić w szkołach maseczki? Oto odpowiedź.

Czy w szkole trzeba mieć maseczkę? - to pytanie zadaje sobie zapewne teraz wielu uczniów, gdyż od 10 października cały kraj jest w żółtej strefie, a to oznacza nowe zasady i nowe obostrzenia. Póki co nie ma lekcji online, choć niektóre uczelnie i szkoły wprowadziły naukę hybrydową, a są i takie, które wstrzymały się z powrotem do nauki stacjonarnej na jakiś czas. Tak zrobiła na przykład jedna z wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska. Tam zajęcia przez najbliższe dwa tygodnie będą odbywały się zdalnie.

Zobacz też: Politechnika Wrocławska przechodzi na zdalne nauczanie

Jedno jest pewne: dzieci i nauczyciele muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlaczego nowej? Bo podobnie jak w przedszkolach i żłobkach, tak i w szkołach, obowiązują nowe zasady i reżim sanitarny. Jakie to będą zasady? Znane są już niektóre szczegóły dotyczące funkcjonowania szkół. Wiadomo też, czy w szkole trzeba będzie mieć maseczkę?

Czy w szkole trzeba mieć maseczkę?

Czy w szkole trzeba mieć maseczkę? Okazuje się, że według nowych zasad obowiązujących w strefie żółtej - tak, w szkole trzeba mieć maseczkę. Przypomnijmy, że do tej pory o posiadaniu maseczki w szkole decydowali dyrektorzy szkół, a maseczkę trzeba było jedynie mieć w częściach wspólnych, np. na korytarzach. Teraz jest inaczej.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa jest na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej, w tym w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

- czytamy na stronie ministerstwa edukacji. Do zakładów użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby oświaty zaliczamy szkoły i uczelnie wyższe. Oznacza to, że uczniowie i studenci będą musieli mieć maseczkę.

Gdzie jeszcze trzeba mieć maseczkę?

  • w środkach transportu publicznego
  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • na terenie nieruchomości wspólnych
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Szkoły we Wrocławiu [MAPA]

Prof. Simon o maseczkach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE